Mike Pence wylądował w Warszawie. Utrudnienia na stołecznych ulicach

Polska

Wiceprezydent USA Mike Pence przybył w niedzielę do Polski. Pence spotka się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, a także będzie uczestniczył w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W związku z uroczystościami przez cały dzień na stołecznych ulicach będą utrudnienia w ruchu. Dotkną one pieszych, kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Wiceprezydent USA Mike Pence przyleciał do Polski w zastępstwie za prezydenta Donalda Trumpa, który odwołał wizytę w związku z nadciągającym nad Florydę huraganem.

 

Po godz. 10 wylądował na Okęciu, po czym dotarł do Hotelu Mariott, gdzie zatrzymała się amerykańska delegacja. Następnie Pence - któremu podczas wizyty w Warszawie towarzyszy żona Karen - weźmie udział w uroczystościach na pl. Piłsudskiego.

 

"Wiceprezydent Pence już po raz drugi w swojej kadencji odwiedza Polskę. Jestem przekonana, że z tej wizyty wyniknie wiele dobrego dla naszych krajów" - napisała na Twitterze Georgette Mosbacher, amerykańska ambasador w Polsce.

 

 

Warszawa: zamknięte ulice, zmienione trasy komunikacji miejskiej

 

Jak informuje stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego, ok. godz. 9.40 policja wyłączyła ruch w al. Jana Pawła II, ul. T. Chałubińskiego i al. Niepodległości, od ronda ONZ do ul. Wawelskiej.

 

Wcześniej zamknięto ruch na ulicy Żwirki i Wigury, Krzyckiego, Raszyńskiej, Alejach Jerozolimskich od placu Zawiszy do ronda gen. de Gaulle’a i ul. Marszałkowskiej od pl. Konstytucji do placu Bankowego. Od soboty wyłączona z ruchu jest ul. Emilii Plater – po stronie zachodniej na odcinku od ul. Pańskiej do ul. Złotej, a po stronie wschodniej - od Al. Jerozolimskich do ul. Świętokrzyskiej.

 

Wiele linii autobusowych i tramwajowych kursuje na zmienionych trasach, kilka zostało zawieszonych. By ułatwić przemieszczanie się po stolicy, ZTM zdecydował o zwiększeniu częstotliwości kursowania obu linii metra. Ponadto wszystkie bilety komunikacji miejskiej honorowane są u przewoźników kolejowych. 

 

Policja apeluje do warszawiaków, by zwracać uwagi na znaki i wykonywać polecenie funkcjonariuszy. Z uwagi na względy bezpieczeństwa z ruchu mogą zostać wyłączone także inne ulice, ale o wszystkim informować będą pracujący na miejscu policjanci, do których można się również zwracać z pytaniami w razie wątpliwości.

 

Rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak przypomniał, że na obszarze całego kraju obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. - Jeśli ktoś zauważy coś niepokojącego - prosimy o natychmiastowe powiadomienie policji - podkreślił.

 

O wszystkich zmianach w ruchu i w parkowaniu w Warszawie można dowiedzieć się na stronach internetowych stołecznej policji i urzędu miasta. Na stronach ZTM podawane są m.in. informacje o objazdach.

 

40 delegacji zagranicznych

 

Obecność na uroczystości potwierdziło też 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy.

 

W obchodach uczestniczyć będą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci: Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Czech Milosz Zeman, Litwy Gitanas Nauseda, Słowacji Zuzana Czaputova, Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Węgier Janos Ader.

 

Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski i Niemiec, a także wiceprezydent USA.

 

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał w piątek, że wiceprezydent USA wraz z małżonką zostaną w Polsce do 2 września.

 

Pence ma spotkać się z Dudą i Morawieckim

 

- 2 września chcemy zrealizować w zasadzie bardzo podobną sekwencję wydarzeń, które były planowane tutaj w Pałacu Prezydenckim dla obu prezydentów. Pan prezydent będzie rozmawiał z wiceprezydentem Mikiem Pence`em, później także będą rozmowy delegacji, konferencja prasowa prezydenta z wiceprezydentem Mikiem Pence`em. Te wszystkie elementy zostają utrzymane i to będzie wizyta dwudniowa - mówił szef gabinetu prezydenta, dodając, że wizyta ta będzie klasyfikowana jako robocza.

 

Duda i Pence - mówił Szczerski - będą rozmawiali m.in. o kwestiach gospodarczych i współpracy energetycznej.

 

- Chcielibyśmy, by dynamika polskiej gospodarki przełożyła się na amerykańską ofertę inwestycyjną dla Polski. W tym zakresie są czynione duże zabiegi i mam nadzieję, że niedługo będziemy w stanie ogłosić kolejne ważne amerykańskie inwestycje gospodarcze, produkcyjne, które będą miały miejsce w Polsce - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

 

Ponadto, tematem poniedziałkowych rozmów będzie współpraca wojskowa i wspólne inwestowanie w bezpieczeństwo militarne naszego regionu i całego NATO.

 

Pence: prezydent Trump zostanie w USA, by pomóc ludziom w potrzebie

 

- Są też kwestie relacji społecznych. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mieli do ogłoszenia bardzo ważne informacje dotyczące programu bezwizowego - dodał.

 

W Warszawie ma dojść także do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprezydentem USA - szczegóły spotkania są nadal ustalane.

 

Wiceprezydent USA Mike Pence odniósł się w piątek na Twitterze do wizyty w Polsce.

 

"Z niecierpliwością czekam na reprezentowanie prezydenta USA Donalda Trumpa i Stanów Zjednoczonych w Polsce z podniosłej okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prezydent zostanie w USA, w oczekiwaniu na huragan Dorian, by pomóc tym w potrzebie" - napisał wiceprezydent.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie