Szef MSWiA ws. awarii kolektorów przesyłających ścieki: jeśli ktoś zawinił, poniesie konsekwencje

Polska
Szef MSWiA ws. awarii kolektorów przesyłających ścieki: jeśli ktoś zawinił, poniesie konsekwencje
PAP/Paweł Supernak

- Jeśli ktoś z funkcjonariuszy publicznych zawinił przy awarii kolektorów, przesyłających ścieki do "Czajki", poniesie konsekwencje - zapowiedział w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył, na obecnym etapie śledczy wykluczają w tej sprawie czyjeś świadome działanie.

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów, przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

 

Podczas narady z wojewodami, Kamiński podziękował wojewodzie mazowieckiemu Zdzisławowi Sipierze za sprawne i szybkie działanie po awarii kolektorów. Jak podkreślił, rząd musi zapanować nad tą sytuacją.

 

- Oprócz ratowania tego, co się stało, musi być też twarda ocena - wskazał.

 

"Państwo te konsekwencje wyciągnie"

 

Szef MSWiA przypomniał, że okoliczności tego, jak doszło do awarii, wyjaśniają prokuratorzy i policjanci.

 

- Na tym etapie wykluczamy świadome działanie - na tym etapie, podkreślam - powiedział minister. Jak zaznaczył, jeżeli ktoś z funkcjonariuszy publicznych, czy samorządowych zawinił, poniesie konsekwencje. - Państwo te konsekwencje wyciągnie - zapewnił.

 

Śledztwo w tej sprawie z urzędu wszczęła prokuratura na Pradze Północ. Prowadzone jest w kierunku czynu polegającego na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego oraz spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

 

W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg, aby trafiły do oczyszczalni "Czajka". Pomoc rządu przyjęły władze stolicy. Prace wykonywane przy tym projekcie mają zostać sfinansowane z rezerwy ogólnej premiera. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział jednocześnie, że miasto chce opracować działania, których celem będzie zminimalizowanie szkodliwości ścieków.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie