CBOS: prawie połowa wyborców zagłosowałoby na PiS. Dwa i pół raza mniej - na Koalicję Obywatelską

Polska
CBOS: prawie połowa wyborców zagłosowałoby na PiS. Dwa i pół raza mniej - na Koalicję Obywatelską
PAP/Marcin Obara

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w sierpniu, 47 proc. wyborców poparłoby Prawo i Sprawiedliwość, 19 proc. Koalicję Obywatelską, a 9 proc. zagłosowałoby na SLD - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłoby także PSL z poparciem 6 proc.

W sierpniu najwięcej zwolenników miało Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem - na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 47 proc. wyborców. Od lipca liczba sympatyków PiS wzrosła tym samym o 3 pkt. proc.

 

Na drugim miejscu jest KO z poparciem wynoszącym 19 proc. Trzecią siłą w Sejmie byłaby Lewica - SLD, Wiosna i Lewica Razem - z wynikiem 9 proc. Tuż nad progiem znalazłoby się PSL (mający na swoich listach także polityków Kukiz’15) z poparciem wynoszącym 6 proc.

 

Pozostałe komitety, zgodnie z deklaracjami ankietowanych, nie przekroczyłyby progu wyborczego, który wynosi 5 proc. dla partii i 8 proc. dla koalicji.

 

77 proc. Polaków wzięłoby udział w wyborach

 

Na nieobecny dotychczas w badaniach CBOS Komitet Bezpartyjni i Samorządowcy chce zagłosować 3 proc. Polaków.

 

Wśród pozostałych ugrupowań w tym miesiącu swoich zwolenników znalazła jeszcze Konfederacja Wolność i Niepodległość z poparciem 2 proc. Procent badanych zadeklarowało głosowanie na inny komitet wyborczy.

 

Udział w wyborach zadeklarowało 77 proc. dorosłych Polaków

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia br. roku na liczącej 1029 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

dc/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie