Prezydent Ukrainy w sobotę z oficjalną wizytą w Polsce

Polska
Prezydent Ukrainy w sobotę z oficjalną wizytą w Polsce
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Plany polityczne nowego ukraińskiego rządu, a także polityka historyczna i kwestie ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie będą tematami sobotniego spotkania prezydentów Polski i Ukrainy: Andrzeja Dudy oraz Wołodymyra Zełenskiego.

Zaprzysiężony w maju na szefa państwa Zełenski w sobotę przybędzie z pierwszą oficjalną wizytą do Warszawy. Tego dnia przeprowadzi rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. Planowane jest także śniadanie oficjalne wydawane przez prezydenta Polski na cześć prezydenta Ukrainy. Po południu Zełenski spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. W niedzielę prezydent Ukrainy weźmie udział w uroczystościach na pl. Piłsudskiego w Warszawie w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

 

"Oczekujemy jasnej deklaracji, że ekipa prezydenta Zełenskiego jest prozachodnia"

 

W piątek na konferencji prasowej w Warszawie Szczerski zapowiedział, że podczas spotkania prezydentów Dudy i Zełenskiego zostaną poruszane tematy obecnej sytuacji na Ukrainie.

 

- Chcemy poruszyć kwestie tego, jakie plany ma prezydent Zełenski oraz przekazać, jakie są nasze oceny jego projektów - podkreślił minister. Jak dodał, strona polska będzie także chciała poznać koncepcje i plany Ukrainy dotyczące rozwiązania konfliktu z Rosją.

 

- Chcemy wyrazić swoje opinie i wysłuchać programu nowej ekipy rządzącej - zapowiedział Szczerski.

 

- Będziemy także mówili o kwestiach dwustronnych, które są wynegocjowane, ale nie są wciąż zrealizowane - poinformował prezydencki minister. Wymienił kwestie historyczne, współczesne - np. zakaz ekshumacji - oraz relacje ekonomiczne i gospodarcze.

 

- Chcemy i oczekujemy jasnej deklaracji, że ekipa prezydenta Zełenskiego jest prozachodnia, że jest to Ukraina, której zależy na dobrych relacjach z Polską - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

 

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski ocenił, że będzie to niezwykle ważna wizyta, ponieważ prezydent Duda będzie pierwszym rozmówcą prezydenta Zełenskiego po tym, jak przejął on pełną odpowiedzialność za politykę ukraińską. Szczerski przypominał, że w lipcowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie zwyciężyła partia Sługa Narodu prezydenta Zełenskiego.

 

- W związku z tym, Zełenski jest nie tylko prezydentem Ukrainy, ale też liderem partii, która rządzi Ukrainą - mówił Szczerski.

 

"Prezydenci będą m.in. rozmawiać o polityce historycznej"

 

- Prezydenci będą rozmawiać przede wszystkim na temat planów politycznych zwycięskiego obozu na Ukrainie, bo na najbliższe lata to on przejął pełną odpowiedzialność za politykę ukraińską. To dotyczy kwestii bezpieczeństwa, relacji Ukrainy z Rosją, konfliktu na wschodniej Ukrainie, bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i całego regionu - powiedział prezydencki minister.

 

Prezydenci - jak przekazał Szczerski - będą rozmawiać też o kwestiach bilateralnych, w tym o polityce historycznej. Poruszony ma zostać temat zniesienia zakazu prowadzenia przez stronę polską prac poszukiwawczych i ekshumacji ofiar konfliktów, które pochowane są na terytorium Ukrainy. "Pan prezydent będzie bardzo silnie akcentował to, że już poczynione uzgodnienia powinny być realizowane, bo to buduje wiarygodność" - dodał prezydencki minister.

 

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach, do którego doszło w kwietniu 2017 r.

 

"Chcemy uregulować wszystkie sporne sprawy"

 

W końcówce lipca doradca prezydenta Ukrainy Mykyta Poturajew powiedział, że wizytą Zełenskiego w Polsce jego ekipa przygotowuje "silne inicjatywy" na rzecz poprawy stosunków między Kijowem i Warszawą w sprawie relacji historycznych.

 

- Chcemy uregulować wszystkie sporne sprawy. Przygotowujemy poważne zmiany i poważne propozycje dla uregulowania sporów historycznych. Nasze relacje są ogólnie niezłe, ale potrzebują nowego impulsu. Będą to silne inicjatywy - oświadczył.

 

Poturajew nie ujawnił ich szczegółów, jednak źródła PAP w Kijowie mówią m.in. o planach wspólnej ekspedycji polsko-ukraińskiej, która miałaby zająć się poszukiwaniami miejsc pochówków Polaków na terytorium Ukrainy. Opracowywane są także rozwiązania dotyczące wzajemnych upamiętnień w dwóch krajach.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie