Największa od trzech lat fala migrantów dociera do Grecji

Świat
Największa od trzech lat fala migrantów dociera do Grecji
PAP/EPA/STRATIS BALASKAS

Do wybrzeży Lesbos dotarło w czwartek z Turcji, na szesnastu łodziach i kutrach, 650 migrantów - największa grupa, jaka dotąd wylądowała w ciągu jednego dnia na tej greckiej wyspie.

Zostali umieszczeni w zatłoczonym obozie Moria na Lesbos, w którym znalazło się teraz 11 tys., chociaż był obliczony na nie więcej niż trzy tysiące. Wśród nich jest 240 nieletnich.

 

- Jesteśmy zaskoczeni. Tak masowego napływu migrantów, jak ten w postaci jednorazowego lądowania na Lesbos nie widzieliśmy od 2016 roku - oświadczył w piątek rzecznik przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) Boris Czeszirkow.

 

Szef greckiego MSZ Nikos Dendias wezwał do siebie ambasadora tureckiego w Atenach, by wyrazić "głębokie niezadowolenie" z powodu niewywiązywania się przez Ankarę z zobowiązań podjętych we wspólnej deklaracji podpisanej przez Turcję i Unię Europejską w marcu 2016 roku. Po zawarciu tego porozumienia liczba migrantów docierających do greckich wybrzeży z Turcji radykalnie zmalała.

 

17 000 migrantów wróciło dobrowolnie do swoich krajów

 

W 2015 roku do krajów UE napłynęło ponad milion migrantów i uchodźców, wielu z nich z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki dotkniętych konfliktami wojennymi.

 

W ciągu ostatnich trzech lat z Grecji powróciło dobrowolnie do swych krajów ok. 17 000 migrantów - podała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Wśród nich najwięcej było Pakistańczyków (4 292), Irakijczyków (4 187), Gruzinów (1 972), Algierczyków (1 308) i Afganistańczyków (1 295).

 

Jednak od początku sierpnia znów z dnia na dzień wzrasta napływ uchodźców docierających z Turcji na wyspy greckie. Według greckiego MSZ jest on trzykrotnie większy niż przed rokiem i po raz pierwszy od 2016 roku liczba uchodźców w obozach przekroczyła 20 tys., choć są one obliczone na maksymalnie 6 tys. osób.

 

Premier Kiriakos Micotakis oświadczył w czwartek podczas wizyty w Berlinie, że Grecja uczyni wszystko co w jej mocy, aby przyspieszyć powrót tych uchodźców do Turcji, a jednocześnie polepszyć warunki pobytu w greckich obozach dla migrantów.

 

Micotakis i kanclerz Niemiec Angela Merkel w trakcie rozmów ponownie podkreślali konieczność sformułowania wspólnej europejskiej polityki w sprawach azylu dla uchodźców.

dc/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze