Premier zwołał sztab kryzysowy w KPRM. Odbędzie się jeszcze w czwartek

Polska

Premier na czwartek na godz. 19 zwołał sztab kryzysowy w KPRM, z udziałem ministrów Kowalczyka, Błaszczaka, Szumowskiego - poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM. Zaapelował także do lidera PO Grzegorza Schetyny i prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, by przyjęli rządową pomoc ws. awarii.

Dworczyk poinformował na konferencji prasowej, że sztab ma związek z awarią w Warszawie kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka".

 

Jak dodał, udział w nim wezmą: minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister zdrowia Łukasz Szumowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

 

Apel o "elementarną przyzwoitość"

 

Dworczyk zaapelował też do polityków PO: Grzegorza Schetyny i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o "elementarną przyzwoitość". Apel dotyczył zarzutów formułowanych wobec rządu, że nie pomaga on miastu w uporaniu się z awarią w oczyszczalni ścieków i jej skutkami. - Rząd chce pomagać i namawiamy, żeby nie odtrącać tej wyciągniętej ręki, tylko dlatego że wyciąga ją rząd PiS – powiedział szef KPRM.

 

Dworczyk przypomniał też, że rząd już w środę zaproponował pomoc w związku z awarią w oczyszczalni "Czajka". - Wczoraj publicznie informował o tym minister (obrony narodowej) Mariusz Błaszczak. Służby podległe ministerstwu środowiska monitorują jakość wody od Warszawy do ujścia Wisły. Zwołano posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w Płocku z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, wojewody, oraz służb podległych, zajmujących się stanem wody i ewentualnymi zagrożeniami - wyliczał szef KPRM.

 

Jak podkreślił, awaria w warszawskiej oczyszczalni ścieków i zanieczyszczanie Wisły na wysokości stolicy mogą wywołać problem, który będzie dotyczył wszystkich mieszkańców nadwiślańskich miejscowości, położonych na północ od miejsca skażenia.

 

Awaria oczyszczalni

 

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów, przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości wówczas skierowano do drugiego z kolektorów, który jednak w środę przestał funkcjonować.

 

Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

msl/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie