Prezydent Zełenski: powrót Rosji do G7 po zwrocie Krymu

Świat
Prezydent Zełenski: powrót Rosji do G7 po zwrocie Krymu
Reuters

Powrót Rosji do G7 stanie się możliwy, gdy zwróci ona należący do Ukrainy Krym, wstrzyma działania wojenne w Donbasie i uwolni ukraińskich więźniów politycznych - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Od marca 2014 roku, po wykluczeniu Rosji z G8, nic się nie zmieniło. Ukraiński Krym nadal jest okupowany, ukraiński Donbas wciąż cierpi z powodu wojny. Zwrot okupowanego Krymu, wstrzymanie działań bojowych w Donbasie oraz uwolnienie ponad 100 więźniów politycznych i ukraińskich marynarzy będzie prawdziwym sygnałem dla świata, że Rosja gotowa jest ponownie zająć swoje miejsce w porządku dziennym wysokiej dyplomacji - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

 

Rosja została usunięta z grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata po zajęciu Krymu w 2014 roku. We wtorek za powrotem do formatu G8, czyli z udziałem Rosji, opowiedział się prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

 

W środę przeciwko powrotowi Rosji wypowiedzieli się kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. W tym samym dniu prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że przywrócenie formatu G8 (G7 plus Rosja) bez rozwiązania sprawy Ukrainy byłoby błędem i podkreśliłoby słabość zachodnich sił.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie