Tusk jednak został zaproszony na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Polska
Tusk jednak został zaproszony na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
PAP/EPA/Ian Langsdon

- Wszyscy byli prezydenci i premierzy zostali zaproszeni na obchody rocznicy II wojny światowej - powiedział polsatnews.pl Błażej Spychalski rzecznik prasowy prezydenta RP. Wcześniej pojawiły się informacje, jakoby Andrzej Duda nie zaprosił przewodniczącego RE Donalda Tuska na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Gazeta Wyborcza" twierdzi, że do g. 16 Tusk zaproszenia nie otrzymał.

Błażej Spychalski zdementował informacje o niezaproszeniu Donalda Tuska na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w wypowiedzi dla polsatnews.pl.

 

Po godz. 15 powtórzył to w oświadczeniu na Twitterze: "W związku z licznymi pytaniami informuję, że zawsze na ważne uroczystości państwowe zapraszamy wszystkich byłych Prezydentów i Premierów. Tak jest i tym razem - na uroczystości 1.09 do Warszawy zaprosiliśmy wszystkich byłych Prezydentów RP i Premierów RP". 

"GW": do godz. 16 zaproszenie dla Tuska nie wpłynęło

 

Wcześniej jednak, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Spychalski miał powiedzieć: - Zostali zaproszeni przywódcy państw. Donald Tusk nie jest przywódcą żadnego państwa. Klucz zaproszeń był prosty, zapraszani byli przywódcy państw Unii Europejskiej, NATO i Partnerstwa Wschodniego.

 

Spychalski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska stwierdził, że odpowiedział na inne pytanie, z którego miało nie wynikać, że Tusk nie zostanie zaproszony. 

 

W odpowiedzi na tłumaczenie rzecznika prezydenta "Gazeta Wyborcza" opublikowała zapis rozmowy z nim. Na dodatek dziennik dowiedział się, że w środę do godz. 16 Donald Tusk miał nie otrzymać zaproszenia także jako były premier.  

 

40 delegacji zagranicznych, około 250 gości z całego świata 

 

Główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się w dniu wybuchu wojny 1 września o godz. 12 na Placu Piłsudskiego.

- Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie - mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

grz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie