Reuters: siły bezpieczeństwa zastrzeliły sześciu demonstrantów w Indonezji

Świat
Reuters: siły bezpieczeństwa zastrzeliły sześciu demonstrantów w Indonezji
PAP/EPA/BAGUS INDAHONO

Siły bezpieczeństwa otworzyły w środę ogień do protestujących przed budynkiem rządowym w prowincji Papua na wschodzie Indonezji; zginęło sześć osób – podała agencja Reutera, powołując się na mieszkającego w okolicy mężczyznę i lokalny portal informacyjny.

Od zeszłego tygodnia tysiące osób protestowały w regionie Deiyai w indonezyjskiej części wyspy Nowa Gwinea przeciwko dyskryminacji etnicznej. W czasie demonstracji podpalono targowisko, areszt i biura rządowe.

 

Do regionu wysłano 1,2 tys. policjantów. W związku z tlącymi się od dekad tendencjami niepodległościowymi znajdują się tam również duże siły wojskowe.

 

W środowych starciach w regionie Deiyai rannych zostało wiele osób, a sześć zginęło – powiedział agencji Reutera mieszkający w okolicy John Pakage.

 

Taki sam bilans przedstawił portal Suarapapua.com, który podał, że jego dziennikarze słyszeli odgłosy wystrzałów, gdy rozmawiali przez telefon z uczestnikami protestów. Portal zacytował również rzecznika grupy papuaskich separatystów, który powiedział, że wojsko i policja otworzyły ogień do protestujących.

 

W Dżakarcie rzecznik krajowej policji Dedi Prasetyo zaprzeczył doniesieniom, że protestujących zabijano „w ramach prowokacji”, i dodał, że w starciach zginął jeden żołnierz, a trzech policjantów zostało rannych. - Siły bezpieczeństwa starają się zaprowadzić porządek w tej okolicy - powiedział i zaznaczył, że tylko informacje pochodzące od policji w Papui są wiarygodne.

 

- Nie wiemy jeszcze, ile było ofiar, ponieważ komunikacja z tym miejscem jest ograniczona - powiedział Reuterowi przez telefon rzecznik wojska w Papui Eko Daryanto.

 

W ubiegłym tygodniu indonezyjska policja zastrzeliła podczas wymiany ognia członka grupy papuaskich separatystów. W strzelaninie w mieście Warmena w prowincji Papua ranny został również jeden policjant i jeden cywil.

 

Władze odłączyły w Papui internet, co zdaniem ministerstwa łączności ma powstrzymać ludzi od przesyłania "prowokacyjnych" informacji mogących wywołać bardziej gwałtowną przemoc. W transmitowanym w czwartek w telewizji przemówieniu prezydent Indonezji Joko Widodo zapewnił, że decyzja ta została podjęta "dla wspólnego dobra".

 

Najnowsza fala protestów w Papui wywołana została rasistowskim atakiem na papuaskich studentów, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. W akademiku w mieście Surabaya na wschodzie Jawy użyto wobec nich gazu łzawiącego. Doszło też do zatrzymań.

 

Po tym zdarzeniu w wielu miejscach zorganizowano demonstracje przeciw dyskryminacji i na rzecz rozpisania referendum niepodległościowego w Papui.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie