Indonezja na rok zamknie dla turystów wyspę Komodo, by chronić warany

Świat
Indonezja na rok zamknie dla turystów wyspę Komodo, by chronić warany
Flickr/Adhi Rachdian

Rząd Indonezji zdecydował, że przez cały 2020 rok wyspa Komodo będzie niedostępna dla turystów. Celem jest ochrona zamieszkującego tę wyspę rzadkiego i zagrożonego gatunku waranów, nazywanych "ostatnimi smokami na świecie" - informuje we wtorek agencja dpa.

Czas, gdy na Komodo stopy nie będzie mógł postawić żaden turysta, władze znajdującego się tam parku narodowego wykorzystają m.in. do posadzenia nowych drzew. Obecnie wyspę odwiedza co miesiąc średnio 10 tys. turystów.

 

Jak pisze dpa, wyspę zamieszkuje około 5 tys. waranów. Ta największa żyjąca współcześnie jaszczurka osiąga do 3 m długości i może ważyć nawet ponad 200 kg. Wbrew obiegowej opinii warany rzadko atakują ludzi.

 

W zeszłym tygodniu indonezyjska policja aresztowała dziewięciu mężczyzn z szajki zajmującej się przemytem waranów. Wcześniej zdążyli oni sprzedać ponad 40 zwierząt, za każde inkasując ok. 500 mln rupii, czyli 35 tys. dolarów. Nielegalnie wywożone z Indonezji warany najczęściej trafiają do kupców w Azji, gdzie z ich ciał preparowane są substancje uważane w tamtejszej medycynie tradycyjnej za lecznicze.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie