Niemcy zamówili 189,5 mln tabletek jodu. Mają być zabezpieczeniem na wypadek katastrofy atomowej

Świat
Niemcy zamówili 189,5 mln tabletek jodu. Mają być zabezpieczeniem na wypadek katastrofy atomowej
Wikimedia.org/W.Wacker
Niemiecka elektrownia atomowa w Gundremmingen

Złożenie zamówienia przez rząd Niemiec na 189,5 mln tabletek jodu potwierdził Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem (BfS). Tabletki mają kosztować ok. 8,4 mln euro, a dostarczyć je ma austriacka firma farmaceutyczna Gerot Lannach. Jej przedstawiciele powiedzieli mediom, że byli w szoku, gdyż nigdy wcześniej w historii firmy nie mieli tak dużego jednorazowego zamówienia.

Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem (BfS) potwierdził, że zamówienie na 189,5 mln tabletek jodu, w blistrach po cztery tabletki, złożyło niemieckie Ministerstwo Środowiska. Niemiecki rząd zapłaci za nie austriackiej firmie farmaceutycznej Gerot Lannach dokładnie 8 383 375 euro.  

 

Austriacka telewizja ORF poinformowała, że władze firmy farmaceutycznej były zdumione zamówieniem. W historii firmy największe pojedyncze zamówienie na tabletki jodu opiewało na 50 mln szt. 

 

Wbrew pojawiającym się w internecie podejrzeniom, Niemcy nie obawiają się awarii elektrowni atomowych zlokalizowanych u siebie. Do 2022 r. mają zostać zlikwidować wszystkie działające na tam elektrownie atomowe.

 

Niemcy obawiają się awarii u sąsiadów

 

Niemcy bardziej obawiają się ewentualnych katastrof siłowni nuklearnych zlokalizowanych w krajach sąsiadujących - np. w Belgii, Szwajcarii, czy Czechach. Władze tych krajów nie zamierzają bowiem rezygnować z energii atomowej, tymczasem stan techniczny tych elektrowni z roku na rok się pogarsza. Przed dwoma laty w Akwizgranie na zachodzie Niemiec przeprowadzono akcję rozdawania tabletek z jodem - objęła około 600 tys. osób poniżej 45. roku życia - gdyż mieszkańcy obawiali się awarii elektrowni atomowej znajdującej się po drugiej stronie granicy w Belgii.

 

Jeden z bloków belgijskiej elektrowni atomowej Tihange ma na powłoce tysiące mikroskopijnych rys. Niemiecki rząd od dawna bez powodzenia zabiegał o wyłączenie reaktora Tihange 2 do czasu wyjaśnienia wątpliwości, a władze Akwizgranu walczą przed belgijskim sądem o zamknięcie elektrowni. Tihange znajduje się 70 km od granicy z Niemcami.

 

W razie katastrofy nuklearnej radioaktywny jod może być gromadzony w tarczycy, aby temu zapobiec należy we właściwym czasie przyjąć nieradioaktywny jod w postaci tabletek w dużych dawkach. 

 

Zapasy wystarczą dla wszystkich w promieniu 100 km

 

- Dotychczas tabletki jodu przygotowane były wyłącznie dla osób mieszkających 20 km od miejsca ewentualnej katastrofy. W promieniu 100 kilometrów tabletki otrzymywały wyłącznie dzieci i kobiety w ciąży - powiedziała rzeczniczka niemieckiego Urzędu ds. Ochrony przed Promieniowaniem.

 

Teraz zapas, jakim dysponować mają Niemcy, zapewni tabletki jodu każdemu w promieniu 100 kilometrów od miejsca katastrofy.

grz/ml/ apotheke-adhoc.de, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie