Prokuratura: 15-latkowie prawdopodobnie celowo potrącili rowerem staruszkę. 86-latka zmarła

Polska

Szokujące ustalenia prokuratury w sprawie dwóch 15-latków, którzy w Toruniu śmiertelnie potrącili na rowerze 86-letnią kobietę. Według śledczych kierujący jednośladem mógł celowo wjechać w staruszkę. "Mamy dowody" - utrzymuje prokuratura. Kobieta zmarła dzień później w szpitalu. Co dokładnie zrobili chłopcy - widać na pełnej wersji nagrania z wypadku, do którego dotarły "Wydarzenia".

Do wypadku doszło w ubiegły czwartek na skrzyżowaniu ulic Kraszewskiego i Matejki w Toruniu. Kierujący rowerem jechał po przejściu dla pieszych, a na kierownicy roweru przewoził innego mężczyznę. W wyniku zderzenia z rowerem 86-latka trafiła do szpitala, gdzie pomimo udzielonej pomocy następnego dnia zmarła.

 

Runęła do tyłu, uraz czaszki

 

Sekcja zwłok 86-latki wykazała, że przyczyną zgonu był uraz czaszkowo-mózgowy. Doszło do niego, gdy uderzona w nadjężdżający rowero kobieta straciła równowagę i przewróciła się do tyłu.

 

Na nagraniu z miejsca zdarzenia, do którego dotarły "Wydarzenia" widać, że sprawcy wypadku zatrzymują się przy poszkodowanej, ale tylko na moment. Zaraz potem oddalają się.

 

- Z zapisów monitoringu wynika, że zaraz bezpośrednio po zdarzeniu i po upadku kobiety na jezdnię, na chwilkę zeszli z roweru, po czym oddalili się z miejsca zdarzenia. Pomocy kobiecie udzielili inni przechodnie - mów kom. Marta Nawrocka z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

 

"Przestępstwo umyślne"

 

Dwaj nastolatkowie zostali zatrzymani. Sąd rodzinny zdecyduje, czy rowerzysta będzie sądzony jako nieletni, czy jak dorosły. W pierwszym przypadku sprawcy grozi poprawczak, a w drugim - do 12 lat więzienia.

 

- Przestępstwo ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym jest przestępstwem umyślnym. Mamy dowody na to, że prawdopodobnie doszło do umyślnego potrącenia tej kobiety - powiedział "Wydarzeniom" Andrzej Kukawski z Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

 

Z policyjnych statystyk wynika, że w zeszłym roku dwukrotnie zwiększyła się liczba potrąceń pieszych przez rowerzystów. Jak się okazuje, rowerzyści nagminnie łamią przepisy wjeżdżając na pasy. Grozi za to nawet stuzłotowy mandat.

zdr/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie