"Ziobro zareagował, jak powinien. Nie wiedział o tym, co się dzieje". Premier o hejtowaniu sędziów

Polska
"Ziobro zareagował, jak powinien. Nie wiedział o tym, co się dzieje". Premier o hejtowaniu sędziów
Polsat News

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie wiedział o tym co się dzieje; zareagował tak, jak powinien zareagować w sytuacji kiedy doszło do odkrycia nieprawidłowości - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do kwestii dyskredytowania niektórych sędziów.

Akcję dyskredytowania sędziów w ubiegłym tygodniu opisywał Onet. Według doniesień portalu mieli być w nią zaangażowani m.in. b. wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak i sędzia delegowany do resortu sprawiedliwości Jakub Iwaniec. Po tych doniesieniach Piebiak, na prośbę Ziobry, podał się do dymisji, a Iwaniec zastał odwołany z delegacji do MS.

 

Morawiecki na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu został zapytany, czy rozmawiał z szefem MS o tej sprawie i czy planuje wyciągnąć jakieś konsekwencje wobec niego, w kontekście doniesień medialnych, z których wynika, iż Ziobro miał wiedzę o sprawie szkalowania sędziów.

 

- Pan minister Ziobro nie wiedział o tym co się dzieje - oświadczył premier.

 

"Decyzje zostały podjęte w 24 godziny"

 

Jak wskazał w dużych instytucjach, w których jest zatrudnionych tysiące ludzi, "przecież nie można dokładnie określić co, w którym kącie, jakiego pokoju, jakiego typu brudy, czy nieczyste sprawy się zgromadziły".

 

- Dlatego minister Ziobro zareagował tak, jak powinien zareagować w sytuacji, kiedy doszło do odkrycia nieprawidłowości, gdzie w sposób absolutnie naganny pewna grupa posługując się hejtem oczerniała innych ludzi. To jest absolutnie poza jakimikolwiek standardami, tu podjęte zostały decyzje w 24 godziny - podkreślił szef rządu.

 

- Tymczasem u naszych konkurentów politycznych, według doniesień medialnych, instytucje miasta Inowrocławia uczestniczą w zorganizowanym hejcie i pan przewodniczący PO Grzegorz Schetyna nie reaguje - zaznaczył premier.

 

Premier o "zorganizowanym hejcie" w Inowrocławiu

 

Morawiecki odniósł się też do sprawy szefa klubu PO-KO Sławomira Neumanna. - Pan Neumann ma skierowane zarzuty prokuratorskie, pan przewodniczący Schetyna nie reaguje. Podobnie jest z panem (posłem PO Stanisławem - red.) Gawłowskim, który również ma zarzuty prokuratorskie i też partia pana Schetyny nie wyciąga z tego wniosków - dodał Morawiecki.

 

Zaapelował jednocześnie, aby w sposób "bardzo sprawiedliwy traktować nieprawidłowości, które w domenie publicznej się pojawiają".

 

- Tutaj bardzo szybka reakcja i wyczyszczenie tego co można nazwać delikatnie nieprawidłowościami, po drugiej stronie - media donoszą o zorganizowanym hejcie w mieście, w którym uczestniczą instytucje tego miasta. Drodzy państwo (...) jak media donoszą (instytucje - red.) finansują zorganizowany hejt; należy wyciągnąć z tego jakieś podstawowe wnioski - podkreślił premier.

 

- Reakcja powinna być adekwatna, ale reakcja powinna być taka sama po obu stronach sceny politycznej - dodał Morawiecki.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie