Zandberg: równoważenie budżetu, zamiast rozwiązywania problemów, nie jest odpowiedzialne społecznie

Polska

- Mnie fakt zrównoważenia budżetu nie ekscytuje, bo są poważne problemy społeczne, których nie rozwiązano - powiedział w "Wydarzeniach Opiniach" Adrian Zandberg z Lewicy. - Są społeczne problemy, których nie rozwiązujecie - zwrócił się gość Piotra Witwickiego do obecnego w studiu Marka Markiewicza z Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt budżetu na 2020 r., przyjęty we wtorek przez rząd nie zakłada deficytu, dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł - poinformował we wtorek Mateusz Morawiecki. Po raz pierwszy od początku transformacji budżet ma być bez deficytu, zrównoważony - oświadczył premier. 

 

Zandberg: budżet niezbyt odpowiedzialny społecznie

 

- W sytuacji, kiedy koszt zadłużenia na rynkach jest rekordowo niski, moim zdaniem podjęcie decyzji, że będzie się "na papierze" budżet równoważyć, zamiast rozwiązywać problemy społeczne, jest w tym momencie niezbyt odpowiedzialny społecznie - komentował ten projekt w "Wydarzeniach i Opiniach" lider stołecznej listy SLD w najbliższych wyborach Adrian Zandberg. 

 

- Czy państwo słyszeli, żeby premier Morawiecki mówił, że będzie zrównoważony na papierze? Dlaczego pan wmawia to, co nie zostało powiedziane - odpowiadał Markiewicz na słowa Zandberga.

 

Jak zwrócił uwagę jeden z liderów Lewicy, "oczywiście mamy wzrost gospodarczy i dobrą sytuację, która pozwala na naprawienie wielu niesprawiedliwości". - Których niestety przez cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości nie naprawiono - uważa Zandberg.

 

"Zaciskaliście pasa na brzuchach budżetówki"

 

- Przez cztery lata zaciskaliście pasa na brzuchach budżetówki. (...) Są wakaty, bo państwo stało się kiepskim pracodawcą - wymieniał polityk Lewicy Razem. Markowski przyznawał, że "trzeba podnieść płace w budżetowce".

 

- Trzeba było nie tchórzyć przed międzynarodowymi korporacjami i zamknąć lukę w CIT, a nie tylko w VAT. Trzeba nie tchórzyć przed ambasadą USA, tylko przyjąć ustawę reprywatyzacyjną - wyliczał Zandberg.

 

Markiewicz w odpowiedzi zauważył, że ustawę reprywatyzacyjną "zawetował prezydent Kwaśniewski".

jm/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie