Łukaszenka nie przyjedzie 1 września do Polski. "Bo nie zaproszono Putina"

Polska
Łukaszenka nie przyjedzie 1 września do Polski. "Bo nie zaproszono Putina"
Reuters

Podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Białoruś będzie reprezentowana przez ambasadora – powiedział we wtorek agencji BiełTA rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz. Dodał, że "jesteśmy wdzięczni prezydentowi Polski za zaproszenie dla prezydenta Białorusi".

Rzecznik wskazał, że pamięć o milionach żołnierzy radzieckich i alianckich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, a także o milionach cywili, ofiar nazistowskich zbrodniarzy "jest święta dla Białorusinów".

 

- Nigdy nie przestaniemy podkreślać i mówi się o tym wprost w naszych podręcznikach do historii, że to właśnie Związek Radziecki i wszystkie jego narody wniosły decydujący i nieoceniony wkład w zwycięstwo nad nazizmem i wyzwolenie Europy – dodał Hłaz.

 

Według doniesień "Rzeczpospolitej", prezydent Białorusi "zrezygnował z wizyty w Polsce, ponieważ na obchody nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin.

 

"Z tego również powodu, jak twierdzi dobrze poinformowane źródło w Mińsku, białoruskie władze nie odważyły się wydelegować na obchody wysokiej rangi polityka" – napisał polski dziennik.

wka/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze