CBA kontroluje szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów

Polska
CBA kontroluje szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów
CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Kontrola dotyczy rozporządzania mieniem publicznym przez Zakład przy budowie spalarni. Wartość kontrolowanej inwestycji to ok. 700 mln zł.

Kontrola CBA w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów rozpoczęła się 14 sierpnia z inicjatywy CBA - potwierdził rzecznik prasowy ZUO Wojciech Jachim.

 

Z informacji PAP wynika, że sprawdzane są decyzje i procedura skorzystania przez Zakład z gwarancji należytego wykonania kontraktu - Budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów (ZTUO) dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

 

Kontrolujących ma interesować też porozumienie między spółką, a Korporacją Budowlaną Doraco i zabezpieczenia tego porozumienia. Jachim wyjaśnił, że chodzi o zapłatę za prace wykonane przez Doraco na terenie budowy ZTUO.

 

- Zarząd ZUO dostarczył wszystkie wymagane przez CBA dokumenty - powiedział Jachim.

 

"Ze względu na wielkość inwestycji spółka była kontrolowana 25 razy"

 

Podkreślił, że - ze względu na wielkość inwestycji – w trakcie budowy, jak i po uruchomieniu zakładu spółka ZUO była 25 razy kontrolowana przez instytucje państwowe, m.in.: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Zamówień Publicznych, ZUS, Wojewódzki Urząd Nadzoru Budowlanego i Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie.

 

- Żadna z dotychczasowych kontroli nie wykazała istotnych nieprawidłowości - zaznaczył rzecznik spółki.

 

Kontrola potrwa 3 miesiące

 

Przypomniał, że Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego "EcoGenerator" został oddany do eksploatacji w grudniu 2017 r. Zamienia w energię 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, zapewniając prąd i ciepło dla ok. 30 tys. mieszkań.

 

Koszt inwestycji wyniósł 711 mln zł, w tym 279 mln zł dotacji z Funduszu Spójności Unii Europejskiej, 327 mln zł obligacje Banku Pekao SA i 42 mln zł – środki własne ZUO - podał Jachim. Właścicielem i operatorem EcoGeneratora jest należąca do gminy Szczecin spółka Zakład Unieszkodliwiania Odpadów - dodał.

 

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski powiedział, że kontrolę należącej do miasta Szczecina spółki prowadzą agenci z wydziału postępowań kontrolnych szczecińskiej delegatury CBA.

 

Kontrola ma potrwać przez trzy miesiące - do 13 listopada, ale zgodnie z ustawą o CBA - w szczególnie ważnych przypadkach - szef Biura może ją przedłużyć maksymalnie o sześć miesięcy.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie