"Stylowe bluzy o żywych kolorach". Amazon wycofuje odzież ze sceną rozstrzelania Żyda

Polska
"Stylowe bluzy o żywych kolorach". Amazon wycofuje odzież ze sceną rozstrzelania Żyda
pixabay/Twitter

"Ostatni Żyd w Winnicy" - ikoniczne zdjęcie pod tym tytułem znalazło się na serii kolorowych bluz, które za kilkanaście funtów można było nabyć poprzez serwis Amazon. Odzież dostępna była m.in. w W. Brytanii, Niemczech i Francji. W sprawie interweniowało Muzeum Auschwitz.

"Nasze stylowe męskie bluzy z kapturem zostały wykonane w 100 proc. z bawełny. (...) Wybierz spośród naszej wspaniałej kolekcji wzorów i wyróżnij się w tłumie" - zachęcają producenci. W ofercie pojawiły się także t-shirty i bezrękawniki. 

 

Widnieje na nich zdjęcie, które przedstawia moment egzekucji klęczącego nad masowym grobem Żyda. W jego głowę celuje członek Einsatzgruppe D - grupy operacyjnej hitlerowskiej policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa działającej w czasie II wojny światowej. Do przedstawionych zdarzeń doszło w okolicy miasta Winnica na Ukrainie.

 

W kolejnych wpisach na oficjalnym profilu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu informowano, że brytyjska, francuska, a finalnie niemiecka wersja serwisu wycofała odzież ze sprzedaży. Wcześniej, w jednym z postów, oznaczono Jeffa Bezosa, amerykańskiego przedsiębiorcę, prezesa Amazona apelując o jego reakcję w tej sprawie. 

W poniedziałek muzeum poinformowało o kolejnym przykładzie wykorzystania jednego z antysemickich plakatów. "Brytyjski Amazon oferuje koszulkę z okropnym plakatem wystawowym opisanym jako »IDEALNY PREZENT dla nastolatków, mężczyzn, kobiet«. Mamy nadzieję, że zostanie usunięty" - czytamy w poście, do którego załączono zdjęcie strony sklepu oferującego t-shirt z postacią Żyda. 

 

 

Plakat był wykorzystywany do szerzenia antysemickiej propagandy przez nazistowskie Niemcy.

 

msl/ml/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!