Poseł PiS proponuje wprowadzenie odblaskowych znaków drogowych. Są obowiązkowe od niemal 16 lat

Moto
Poseł PiS proponuje wprowadzenie odblaskowych znaków drogowych. Są obowiązkowe od niemal 16 lat
pixabay

Poseł Artur Szałabawka skierował do ministra infrastruktury interpelację, pytając, czy z uwagi na wysoki udział pieszych w wypadkach drogowych nie powinny zostać wprowadzone regulacje, dzięki którym wszystkie znaki byłyby odblaskowe. "Dla zapewnienia widoczności do wykonania lic znaków należy stosować materiały odblaskowe" - przeczytał poseł w odpowiedzi. Przepisy takie wprowadzono już w 2003 r.

"Bezpieczeństwo pieszych, oprócz ich własnego zachowania, zależy przede wszystkim od jakości oznakowania przejść dla pieszych. Jednak nie wszystkie przejścia dla pieszych są oświetlone, a namalowane oznakowanie poziome podlega ścieraniu z biegiem czasu. Zdaniem ekspertów elementy odblaskowe siedmiokrotnie zwiększają szansę, że kierowca zauważy obiekt oznakowany w ten sposób" - zwraca uwagę Szałabawka w interpelacji z 15 lipca 2019 r. 

 

Zdaniem posła, kluczowe jest zastosowanie takich materiałów na części informacyjnej znaków: D-6 – "przejście dla pieszych", D-6A – "przejazd dla rowerów" oraz D-6B – "przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów", czyli wykonanie ich w technologii odblaskowej – znak błyszczący światłem odbijanym od swojej powierzchni.

 

"Z uwagi na znaczną liczbę wypadków z udziałem pieszych, czy zostaną wprowadzone przepisy nakładające na zarządców dróg obowiązek oznakowania ww. znaków w opisanej formie?" - zapytał ministra infrastruktury Szałabawka.

 

Przepisy z lipca 2003 r.

 

"Obowiązujące warunki techniczne dla znaków drogowych określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach" - brzmi odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafała Webera. 

 

Jak wskazał, zgodnie z tym rozporządzeniem "dla zapewnienia widoczności znaku z odległości pozwalającej kierującemu pojazdem jego spostrzeżenie, odczytanie i prawidłową reakcję, do wykonania lic znaków należy stosować materiały odblaskowe".

 

"W przypadku znaków D-6, D-6a, D-6b na drogach wszystkich klas obowiązuje stosowanie folii odblaskowych typu 2. Ponadto należy podkreślić, że dopuszcza się wykonywanie lic znaków D-6, D-6a i D-6b na tle folii pryzmatycznej odblaskowo-fluorescencyjnej żółto-zielonej lub pomarańczowej" - napisał Weber. 

 

Wskazano również, że brak jest uzasadnienia do wprowadzenia dodatkowych regulacji w tym zakresie.

 

 

msl/ml/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze