Rozpoczął się szczyt G7 w Biarritz. "Wiele osiągniemy w ten weekend"

Świat

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w sobotę wieczorem na Twitterze o otwarciu szczytu G7 w Biarritz. Obrady światowych przywódców potrwają do 26 sierpnia. Ich tematem przewodnim ma być zwalczanie nierówności. Policja użyła armatki wodnej i gazu łzawiącego przeciwko antykapitalistycznym demonstrantom w Bayonne koło Biarritz.

"Być może nie osiągniemy wszystkiego, co zamierzamy, ale uczynimy, co w naszej mocy, byśmy byli skuteczni, jeśli chodzi o zapewnianie waszego bezpieczeństwa, tworzenie więcej miejsc pracy i zwalczanie nierówności, którą cierpicie. Będę was informował o naszych postępach" - napisał Macron.

 

 

Na wieczór zaplanowana jest kolacja szefów państw i rządów G7.

 

"Wiele osiągniemy w ten weekend"

 

Do sobotniego rozpoczęcia szczytu odniósł się również Donald Trump.

 

Wiele osiągniemy w ten weekend - oświadczył prezydent USA po przylocie do francuskiego Biarritz. Dodał, że ma "wyjątkowe relacje" z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

 

- W gruncie rzeczy mamy wiele wspólnego, Emmanuel i ja. Od dawna jesteśmy przyjaciółmi. Bardzo dobrze się dogadujemy, mamy bardzo dobre relacje. Myślę, że mogę powiedzieć, że wyjątkowe relacje - wskazał.

 

- Wiele osiągniemy w ten weekend i czekam na to z niecierpliwością - dodał.

 

Przed rozpoczęciem spotkania G7 prezydenci Francji i USA udali się na wspólny lunch.

 

Przewodnim tematem zwalczanie nierówności

 

Szczyt w Biarritz potrwa w dniach 24-26 sierpnia i będą na nim obradować przywódcy USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch i Kanady oraz Unii Europejskiej. Liderzy mają rozmawiać o wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska, a przewodnim tematem szczytu ma być zwalczanie nierówności.

 

Dyskusje mają dotyczyć m.in. stosunków z Iranem, Rosją i Koreą Północną.

 

Starcia z policją

 

Policja użyła armatki wodnej i gazu łzawiącego przeciwko antykapitalistycznym demonstrantom w Bayonne koło Biarritz, gdzie obraduje szczyt G7.

 

Policyjny śmigłowiec krążył nad demonstrantami, z których wielu miało na twarzach maski. Do starć z policją doszło w pobliżu mostu zablokowanego przez policję w ramach zabezpieczania szczytu G7. W stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie, ale - jak podkreśla agencja AP - większość demonstrantów zachowywała się pokojowo, niektórzy tańczyli.

 

W portowym mieście Hendaye, odległym o 30 km od Biarritz, pokojowo demonstrowało ok. 15 tys. osób.

 

Wcześniej w sobotę tysiące antyglobalistów, separatystów baskijskich i "żółtych kamizelek" przemaszerowało pokojowo przez granicę Francji z Hiszpanią, żądając od przywódców G7 zdecydowanych działań w związku ze zmianami klimatu i nierównościami ekonomicznymi.

 

Nad bezpieczeństwem uczestników szczytu G7 czuwa ok. 13 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

ac/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie