Ostrzeżenie przed silnym deszczem i burzami. Są pierwsze podtopienia

Polska

IMGW wydał w środę ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w woj. opolskim oraz zachodnich powiatach woj. dolnośląskiego. Alert pierwszego stopnia dotyczy województw północno-wschodnich. Straż pożarna interweniowała już ponad 300 razy po burzach, które przeszły nad Polską w nocy z wtorku na środę.

Czekamy na Wasze zdjęcia z dzisiejszego załamania pogody. Możecie wysyłać je na profil polsatnews.pl na Facebooku lub przez platformę Twój News.

 

"Jezioro" zamiast ulicy, podtopione budynki i auta zanurzone w wodzie - to skutki ulewy, która przeszła nad Białymstokiem w nocy z wtorku na środę. Udokumentował je nasz czytelnik Rafał.

 

internauta Rafał

 

 

Rafał

Problemy z przejazdem były m.in. na wyjeździe z tego miasta do Warszawy, gdzie trwa budowa węzła drogowego Porosły, a także np. na ulicach: Branickiego, Miłosza, ale też Przędzalnianej, Wierzbowej, Jurowieckiej, Pogodnej - podała policja.

 

Podniósł się także poziom wody w rzece Białej, woda zalała ścieżki rowerowe. Studzienki kanalizacyjne nie były w stanie odebrać dużej ilości wody.

 

Podobna sytuacja z zalaniem ulic zdarzała się w Białymstoku wcześniej, gdy padał intensywny deszcz.

 

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w woj. opolskim oraz zachodnich powiatach woj. dolnośląskiego. Na tych obszarach prognozuje się dalsze opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana wysokość opadów wynosi od 45 mm do 60 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru o prędkości dochodzącej do 70 km/h.

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Możliwe burze z silnymi porywami wiatru

 

Alert pierwszego stopnia obowiązuje we wschodniej połowie woj. warmińsko-mazurskiego, woj. podlaskim, mazowieckim oraz wschodnich powiatach woj. świętokrzyskiego. Na tych obszarach prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.

 

Prognozowana wysokość opadów wynosi miejscami od 30 mm do 50 mm. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru o prędkości dochodzącej do 65 km/h. Lokalnie z 30 proc. prawdopodobieństwem istnieje ryzyko wystąpienia sum opadów rzędu 60 mm.

 

Interwencje po burzach

 

- Straż pożarna prowadziła ponad 300 interwencji w związku z burzami i frontem atmosferycznym, który wciąż przechodzi nad Polską. We wtorek było ich 184 i dotyczyły woj. małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. W środę już do godz. 7:30 odnotowano kolejne 125 akcji Straży Pożarnej, głównie w województwach mazowieckim i dolnośląskim - poinformował st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego PSP. 

 

- Prowadzone akcje związane były z usuwaniem powalonych drzew, które blokowały ulice, drogi i szlaki kolejowe oraz wypompowywaniem wody po ulewach - zaznaczył.

wka/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze