Zdewastowano pomnik pamięci homoseksualnych ofiar nazizmu

Świat
Zdewastowano pomnik pamięci homoseksualnych ofiar nazizmu
Wikimedia Commons/Orderinchaos

Nieznani sprawcy uszkodzili pomnik pamięci homoseksualistów prześladowanych przez nazizm, znajdujący się w parku Tiergarten w centrum Berlina - poinformowała w poniedziałek policja. Jak dodano, na razie nie ma podejrzanych o ten akt wandalizmu.

Pomnik ma kształt betonowego prostopadłościanu z wgłębieniem, w którym za przeszkleniem umieszczono ekran. Po zajrzeniu do środka na ekranie widzi się zapętlone nagranie przedstawiające całujące się pary kobiet i mężczyzn. Monument stoi w tym miejscu od 2008 roku.

 

Berlińska policja podała, że według parkowych strażników w nocy z niedzieli na poniedziałek nieznany sprawca (lub sprawcy) zamalował sprayem okienko, przez które zagląda się do środka.

 

Pomnik przypominał o nazistowskich restrykcjach wobec homoseksualistów

 

Policja na razie nie wskazała podejrzanych osób, nie ujawniła też, czy dysponuje nagraniem zajścia z kamer monitoringu.

 

Na umieszczonej w pobliżu pomnika tablicy w języku niemieckim i angielskim przypomniano, że w nazistowskich Niemczech wszelkie kontakty homoseksualne mężczyzn były zakazane i pocałunek dwóch mężczyzn wystarczał do wytoczenia oskarżenia.

 

Podkreślono, że homoseksualne ofiary narodowego socjalizmu nie doczekały się uznania swoich krzywd przez wiele lat po wojnie oraz że zarówno w RFN, jak i NRD homoseksualizm był ścigany przez wiele lat. W RFN penalizujący homoseksualizm paragraf 175 z czasów III Rzeszy pozostał w mocy bez żadnej poprawki do 1969 roku.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie