Wilcza sielanka w Babiogórskim Parku Narodowym. "To pierwsze takie nagranie" [WIDEO]

Polska

- To była sielankowa scena rodzinna wilków. Nigdy wcześniej takiej nie zarejestrowaliśmy - opowiada w rozmowie z polstanews.pl Tomasz Pasierbek, dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego. Trzy osobniki odpoczywające w babrzysku uchwyciła jedna z fotopułapek.

Babrzysko to stały lub okresowy wysięg wody, w którym zwierzęta (najczęściej jelenie lub dziki) zażywają kąpieli. Często jest to dla nich również wodopój. W jednym z takich miejsc postanowiły odpocząć trzy wilki.

 

Nagraniem z fotopułapki pozyskującej informacje o zachowaniu zwierząt podzielili się pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego.

 

- Wilki szukały ochłody, były zmęczone - mówi Pasierbek.

 

 

Pierwszeństwo samca alfa

 

Dyrektor parku zwraca uwagę na hierarchię stada.

 

- Proszę zauważyć: najpierw do wody wszedł samiec alfa, następnie samica, a za nią kolejny osobnik. Zaobserwowaliśmy wilczą grupę rodzinną -  relacjonuje.

 

Zwierzęta odpoczywały w reglu górnym, czyli drugim z leśnych pięter Babiej Góry, gdzie gatunkiem dominującym w drzewostanie jest świerk.

 

- Cieszymy się, że mimo coraz większej liczby turystów, wilki wciąż się pojawiają. To właśnie w reglach znalazły ostoję - dodaje Pasierbek.

 

Dwie grupy rodzinne

 

Ssaki żyją nie tylko na terenie parku, ale również w jego okolicach.

 

- W regionie babiogórskim ścierają się dwie grupy rodzinne wilków. Według danych szacunkowych, zwierząt może być maksymalnie osiem - podaje dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego.

 

Fotopułapki na terenie parku regularnie rejestrują obecność wilków, jednak, jak zaznaczył w rozmowie z polsatnews.pl Pasierbek, "odpoczynek w babrzysku to pierwsze takie nagranie".

 

Wilk w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

ac/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie