Nacjonalistyczny znaczek na mundurze policjanta. Interweniował podczas antyfaszystowskiego pikniku

Polska
Nacjonalistyczny znaczek na mundurze policjanta. Interweniował podczas antyfaszystowskiego pikniku
Twitter/Jakub O. Pietrzak

Policjant interweniujący podczas Świątecznego Pikniku Antyfaszystowskiego na Nowym Świecie w Warszawie miał przypięty tzw. Mieczyk Chrobrego - znak wykorzystywany przez środowiska nacjonalistów m.in. Obóz Narodowo Radykalny. W sieciach społecznościowych pojawiły się zdjęcia funkcjonariusza, który spisuje uczestników pikniku. Widać wyraźnie znaczek wpięty w kamizelkę.

Piknik organizowały w czwartek środowiska prodemokratyczne, miał być w kontrze do V Marszu Zwycięstwa Rzeczpospolitej, który zorganizowały środowiska narodowe.

 

"Jeszcze Polska Policja czy już straż polityczna?"

 

"Jeszcze Polska Policja czy już straż polityczna? Funkcjonariusz używa symboli skrajnej prawicy na służbie. Skandaliczne i uderzające tym bardziej, że wyznaczono go do legitymowania protestujących antyfaszystów" - zastanawiał się na Twitterze aktywista lewicowy Jakub O. Pietrzak.

"Przeprowadzone zostaną czynności wyjaśniające"

 

O sprawę znaczka na kamizelce policjanta "Gazeta Wyborcza" zapytała rzecznika warszawskiej policji nadkom. Sylwestra Marczaka. Rzecznik odpowiedział, że "przepisy jasno wskazują jakie elementy mogą znajdować się przy mundurze". Dodał, że w sprawie "przeprowadzone zostaną czynności wyjaśniające".

 

Nadkom. Marczak wyjaśniał jednocześnie powód interwencji policję podczas pikniku antyfaszystowskiego. Uczestnicy mieli blokować drogę, choć, na co zwracają uwagę demonstranci, droga była wówczas zamknięta dla ruchu.

 

Rozporządzenie szefa MSWiA z 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów mówi wyraźnie, że policjantom zabrania się:


1) noszenia przedmiotów umundurowania niezgodnie z obowiązującym zestawem przedmiotów umundurowania albo niezgodnie z ich przeznaczeniem;
2) noszenia przedmiotów umundurowania o nieestetycznym wyglądzie lub o znacznym stopniu ich zużycia;
3) noszenia przedmiotów umundurowania w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego;
4) samowolnego dokonywania przeróbek

grz/ml/ "Gazeta Wyborcza", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie