Członek rady nadzorczej Huty Częstochowa skazany w Rosji na 9 lat koloni karnej

Świat
Członek rady nadzorczej Huty Częstochowa skazany w Rosji na 9 lat koloni karnej
Wikimedia Commons/Cezary Miłoś/CC BY SA 3.0

Moskiewski Sąd Miejski skazał w piątek na dziewięć lat kolonii karnej byłego ukraińskiego miliardera Olega Mkrtczana, współzałożyciela i prezesa konglomeratu metalurgicznego Związek Przemysłowy Donbasu (ISD). Mkrtczan jest członkiem rady nadzorczej ISD Huty Częstochowa.

Biznesmen został skazany za oszustwa o szczególnie dużym wymiarze. Według śledczych jest on winny sprzeniewierzenia ponad 1 mld rubli (ponad 15 mln dolarów), otrzymanych w postaci kredytów od rosyjskiego Wnieszekonombanku.

 

Proces odbywał się z wyłączeniem jawności. Mkrtczan nie przyznał się do winy; obrona zapowiedziała złożenie apelacji.

 

Stracił majątek po wybuchu wojny

 

Radio Swoboda zauważa, że Mkrtczan był jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie, ale stracił majątek po wybuchu konfliktu na wschodzie kraju w 2014 r.

 

Mkrtczan zasiada w radzie nadzorczej Huty Częstochowa, którą w 2005 r. przejął ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu. Od czasu światowego kryzysu z 2008 r. zakład zmaga się z problemami finansowymi.

 

ISD Huta Częstochowa jest spółką ISD. Właścicielem 50 proc. plus 2 akcji ISD jest grupa inwestorów kierowana przez szwajcarską firmę handlową Carbofer i rosyjskiego przedsiębiorcę Aleksandra Katunina. Pozostałe 49,99 proc. udziałów należą do założycieli ISD Siergieja Taruty i Olega Mkrtczana.

 

Pod koniec czerwca br. zarząd spółki ISD Polska, właściciela Huty Częstochowa, złożył w sądzie wniosek o upadłość likwidacyjną. 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie