Schetyna: obchody są w Katowicach, bo to okręg wyborczy premiera Morawieckiego. Fogiel komentuje

Polska
Schetyna: obchody są w Katowicach, bo to okręg wyborczy premiera Morawieckiego. Fogiel komentuje
Polsat News

Tegoroczne obchody 15 sierpnia odbywają się w Katowicach, bo to okręg wyborczy premiera Mateusza Morawieckiego, to niegodne traktowanie Wojska Polskiego i symboli narodowych - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna. Przekonywał też, że musi powstać Muzeum Bitwy Warszawskiej. Słowa Grzegorza Schetyny skomentował Radosław Fogiel.

Politycy PO, m.in. Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i rzecznik partii Jan Grabiec złożyli w czwartek rano wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wieniec w imieniu prezydenta Warszawy złożyła wiceprezydent Renata Kaznowska.

 

Schetyna po złożeniu kwiatów podkreślił, że 15 sierpnia to bardzo ważna data w polskiej historii.

 

"To niegodne i nieprzyzwoite traktowanie Wojska Polskiego"

 

- Oprócz wielkiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, zatrzymania bolszewickiej nawały i uratowania Europy przed komunizmem, bolszewizmem, to oczywiście jest dla nas święta data, dlatego, że to dzień Wojska Polskiego - powiedział lider Platformy.

 

Jak dodał, zobowiązaniem jego formacji jest niewykorzystywanie symboli narodowych i Wojska Polskiego do bieżącej polityki partyjnej.

 

- Bo tak oceniamy to, co dzisiaj będzie się działo w Katowicach - powiedział Schetyna.

 

- Dzisiaj obchody 15 sierpnia, dnia Wojska Polskiego, będą odbywać się w Katowicach, dlatego, że jest to okręg wyborczy obecnie urzędującego premiera (Mateusza Morawieckiego). To niegodne i nieprzyzwoite traktowanie Wojska Polskiego, symboli narodowych i tej daty - ocenił lider PO.

 

"Muzeum Bitwy Warszawskiej musi powstać"

 

Jak mówił, za rok przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej.

 

- Przypomnę huczne zapowiedzi o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, nic w tej sprawie nie zostało zrobione - zauważył lider PO.

 

- Chcę też podjąć zobowiązanie - zrobimy wszystko, żeby wygrać wybory 13 października, ale też chcę powiedzieć, że po zwycięskich wyborach, godnie przygotujemy obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w 2020 r. I także - to jest nasze zobowiązanie, to Muzeum Bitwy Warszawskiej musi powstać, to jest zobowiązanie każdego polskiego rządu - powiedział Schetyna.

 

Ocenił, że obecnie polska armia nie daje gwarancji bezpieczeństwa Polakom, a 70 proc. zakupów i inwestycji dotyczących uzbrojenia lokowanych jest dzisiaj za granicą.

 

- Wrócimy do dobrych tradycji inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy i zakłady produkcyjne - zadeklarował lider PO.

 

Główne uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i innych przedstawicieli władz odbędą się w czwartek w Katowicach. Głównym punktem obchodów będzie wojskowa defilada "Wierni Polsce", która po południu przejdzie ulicami miasta. Przemarsz wojsk, organizowany co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbędzie się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

 

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel skomentował słowa Schetyny

 

W nawiązaniu do słów Grzegorza Schetyny Fogiel powiedział PAP, że - niegodne jest to, co mówi przewodniczący Schetyna, który widać, iż nawet przy okazji święta narodowego nie jest się w stanie wznieść się ponad swoje drobne polityczne interesiki i wyjść poza paradygmat czysto partyjnego myślenia.

 

Zastępca rzecznika PiS ocenił, że swoją wypowiedzią Schetyna "obraża pamięć Powstań Śląskich".

 

- Decyzja, żeby zorganizować centralne obchody święta Wojska Polskiego w Katowicach zapadła dlatego, że w tym roku przypada stulecie Powstań Śląskich - zauważył.

 

Jak dodał - nie ma to nic wspólnego z tym, kto z Katowic kandyduje.

 

- Co więcej, decyzja o miejscu zorganizowania defilady zapadła na długo przed tym zanim zapadła decyzja o kandydowaniu premiera Morawieckiego. Tego typu insynuacje są po prostu niskie – podkreślił.

dc/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze