"Dziękujemy żołnierzom za codzienną służbę". Błaszczak na obchodach Święta Wojska Polskiego

Polska

- Święto Wojska Polskiego to okazja, by podziękować żołnierzom za codzienną służbę – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który wziął udział w uroczystej odprawie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Szef MON zachęcał do udziału w wojskowych piknikach organizowanych w czwartek w wielu miejscowościach.

 

- Spotykamy się w miejscu szczególnym, u Grobu Nieznanego Żołnierza, jednego z Orląt Lwowskich, jednego z tych, którzy oddali swoje życie za to, żeby Polska mogła się odrodzić, żeby była wolna – powiedział minister podczas porannej uroczystości z udziałem kadry dowódczej WP.

 

Zwrócił uwagę, że ceremonia odbywa się - na placu marszałka Piłsudskiego, tego, który stworzył naszą wolność, naszą niepodległość 100 lat temu.

 

"Jesteśmy winni wdzięczność naszym przodkom za ich postawę"

 

- Spotykamy się, żeby oddać hołd naszym dziadom i pradziadom, tym, którzy zatrzymali nawałę bolszewicką. Tym, którzy stoczyli i wygrali jedną z najważniejszych bitew w dziejach Europy i świata – mówił szef MON. Dodał, że w Bitwie Warszawskiej - Polska uchroniła swoja niepodległość w 1920 roku, spowodowała, że zachowana została tożsamość chrześcijańska Polski i Europy.

 

- Jesteśmy winni wdzięczność naszym przodkom za ich postawę, za ich oddanie, za ich poświęcenie. Pamiętamy o tym, ale dzisiejszy dzień to dzień Wojska Polskiego, a więc dziękujemy dziś także żołnierzom Wojska Polskiego, tym, którzy dziś stoją na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków – podkreślił.

 

- Dziś będziemy mieli okazję podziękowania osobiście żołnierzom Wojska Polskiego podczas defilady – dodał, zachęcając do udziału w wojskowych piknikach organizowanych w wielu miejscach.

 

"Zachęcam, żeby porozmawiać z żołnierzami"

 

- Zachęcam, żeby porozmawiać z żołnierzami, zachęcam do tego, żeby być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami – powiedział.

 

- Zadaniem polskiego rządu jest stworzenie warunków do tego, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i jak najsilniej osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Te warunki tworzą gwarancje bezpieczeństwa Polski i Polaków – zaznaczył minister.

 

Defilada z okazji święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce" odbędzie się w Katowicach, dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu powstań śląskich.

dc/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie