Zabił kobietę, drugą ranił nożem. Przechodnie obezwładnili go krzesłami i plastikowym pudłem [WIDEO]

Świat
Zabił kobietę, drugą ranił nożem. Przechodnie obezwładnili go krzesłami i plastikowym pudłem [WIDEO]
PAP/EPA/DEAN LEWINS

21-letni napastnik miał zabić w centrum Sydney swoją rówieśniczkę, a inną kobietę ranić nożem. Śledczy na razie nie traktują tej sprawy jako aktu terroru. Sprawca usiłował zadać rany także innym ludziom, wbiegał na auta stojące na skrzyżowaniu i krzyczał "Allahu akbar" oraz "zastrzelcie mnie". Powstrzymały go przypadkowe osoby, które wspomogły się krzesłami, rurami i pudłem. Został aresztowany.

Australijska policja nie wyjawiła dotąd tożsamości tego 21-letniego napastnika, który miał przy sobie nóż rzeźniczy oraz pendrive. Na urządzeniu zapisane były informacje na temat śmiertelnych ataków w USA i Nowej Zelandii.

 

Komisarz stanowej policji Mick Fuller poinformował, że choć napastnik miał związki z pewnymi ideologiami o charakterze terrorystycznym, najprawdopodobniej nie działał na zlecenie żadnej organizacji terrorystycznej.

 

W budynku w centrum Sydney nieopodal miejsca, gdzie nożownik we wtorek dźgnął w plecy 41-letnią kobietę, znaleziono zwłoki zabitej przez napastnika 21-letniej kobiety - podała policja.

 

Mężczyzna był znany policji

 

Sprawa na razie nie jest rozpatrywana jako akt terroru, ale - dodał Fuller - klasyfikacja tego przestępstwa może być zmieniona wraz z kontynuowaniem śledztwa.

 

Komisarz poinformował również, że napastnikowi najprawdopodobniej zostaną postawione zarzuty zabójstwa i napaści oraz - być może potem - zarzuty o charakterze terrorystycznym. Dodał, że mężczyzna miał w przeszłości problemy psychiczne.

 

Fuller jednocześnie powiedział, że choć sprawca był wcześniej znany policji, jego przestępcza przeszłość "była niczym w porównaniu do wagi zbrodni, które popełnił" we wtorek.

 

Nie wiadomo, co spowodowało śmierć 21-latki

 

Ranna kobieta została przewieziona do szpitala, a jej stan jest stabilny. Na razie nie poinformowano, jaka była przyczyna śmierci zabitej 21-latki, jednak policja podała, że schwytany napastnik jest odpowiedzialny za oba ataki. Ze wstępnych informacji wynika, że obie kobiety w żaden sposób nie były ze sobą powiązane.

 

Funkcjonariusze prowadzą obecnie przeszukanie w leżącym pod Sydney domu, gdzie nożownik mieszkał z rodzicami.

 

Napastnika powstrzymano przy pomocy krzeseł i pudełka

 

Opublikowane na Twitterze nagrania zdarzenia ukazują młodego mężczyznę biegającego po skrzyżowaniu, który następnie wskoczył na maskę samochodu i wymachiwał jakimś przedmiotem, prawdopodobnie nożem. Gdy pojazd ruszył, napastnik spadł na ziemię, a przy nim pojawiła się osoba z krzesłem.

 

 

Na innym nagraniu tego samego mężczyznę kilka osób przytrzymuje krzesłami, rurami i plastikowym pudełkiem.

 

Przechodniom, którzy unieszkodliwili nożownika podziękowała policja oraz premier Scott Morrison. - Napastnik jest teraz w areszcie dzięki odważnym czynom tych, którzy byli na miejscu zdarzenia i byli zdolni (...) go powstrzymać - powiedział szef australijskiego rządu.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie