Były prezydent Kirgistanu oskarżony o planowanie zamachu stanu

Świat
Były prezydent Kirgistanu oskarżony o planowanie zamachu stanu
Wikimedia Commons/Borodun

Kirgiska prokuratura oskarżyła we wtorek aresztowanego byłego prezydenta Ałmazbeka Atambajewa o planowanie zamachu stanu - podała agencja Reutera. O przygotowywaniu przewrotu przez dawnego szefa państwa poinformowały również służby bezpieczeństwa.

- Jego celem był zamach stanu. Mówię to oficjalnie - oświadczył na konferencji prasowej w Biszkeku szef kirgiskich służb bezpieczeństwa (GKNB) Ozorbek Opumbajew.

 

- Potrzebował, by przelała się krew, aby przeprowadzić zamach stanu. Taki był jego plan - dodał. Dlatego też - jak wyjaśnił - zlecono jego aresztowanie.

 

Dwukrotny szturm na rezydencję Atambajewa

 

W czwartek były prezydent Atambajew podczas szturmu sił specjalnych na jego rezydencję oddał się w ręce policji; w areszcie pozostanie do 26 sierpnia. Wcześniej postawiono mu m.in. zarzuty korupcji.

 

Siły specjalne dwukrotnie - w środę i czwartek - szturmowały rezydencję Atambajewa pod Biszkekiem. W wyniku potyczek między funkcjonariuszami a zwolennikami byłego prezydenta w środę zginął funkcjonariusz sił specjalnych.

 

W czwartek podczas szturmu aby złamać czynny opór zwolenników Atambajewa, użyto armatek wodnych, granatów hukowych, gumowych kul i gazu łzawiącego. W sumie rannych zostało 170 osób. Były prezydent wyszedł do policjantów po kilkugodzinnych rozmowach z przedstawicielami MSW.

 

Byłemu prezydentowi zarzucono m.in. próbę zabójstwa

 

Opumbajew podkreślił, że sekcja zwłok zabitego funkcjonariusza wykazała, że "strzelono w jego serce". - Strzelali, by zabić - ocenił szef GKNB.

 

Prokuratura poinformowała, że w związku ze starciami z ubiegłego tygodnia postawiła Atambajewowi także m.in. zarzut próby zabójstwa, ataku na przedstawicieli władz i wysuwania gróźb pod ich adresem czy zakłócania porządku publicznego. Politykowi grozi nawet kara dożywocia.

 

Były prezydent potwierdził, że strzelał w kierunku policjantów, gdy usiłowali go aresztować w jego rezydencji. Według adwokata Atambajewa podczas zatrzymania doszło do naruszenia kilku przepisów.

 

Konflikt między byłym a obecnym prezydentem Kirgistanu

 

62-letni Atambajew jest oskarżany o przestępstwa popełnione w czasie sprawowania urzędu prezydenta Kirgistanu w latach 2011-17, w tym o korupcję, nadużycie władzy i nielegalne wzbogacenie się.

 

Były prezydent odrzuca wszystkie oskarżenia, twierdząc, że są one motywowane politycznie. Trzykrotnie odmawiał stawienia się na przesłuchanie; w czerwcu został przez parlament pozbawiony immunitetu.

 

Obecny prezydent Suronbaj Dżinbekow podkreślił, że Atambajew "poważnie" złamał konstytucję, stawiając opór siłom specjalnym. W wyborach prezydenckich w 2017 roku Atambajew poparł obecnego szefa państwa, jednak wkrótce po wyborach wybuchł pomiędzy nimi konflikt.

 

Atambajew skrytykował niektóre nominacje dokonane przez Dżinbekowa, a nowy prezydent zdymisjonował wielu wysokich urzędników państwa blisko związanych z poprzednikiem.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie