Potyczki na granicy kirgisko-tadżyckiej. Dwie osoby zginęły

Świat
Potyczki na granicy kirgisko-tadżyckiej. Dwie osoby zginęły
Google Maps

Dwie osoby zginęły, a kilka zostało rannych w trwających od środy potyczkach w kirgiskim obwodzie batkeńskim przy granicy z tadżycką eksklawą. Konflikt był spowodowany budową drogi przez stronę kirgiską na spornym terytorium.

Przedstawiciel MSW Tadżykistanu powiedział Radiu Wolna Europa, że jedna osoba z tadżyckiej eksklawy Woruch w Kotlinie Fergańskiej została zabita strzałem z pistoletu w czwartek, a dwóch innych Tadżyków trafiło do szpitala z ranami postrzałowymi. Dzień wcześniej w tym samym miejscu również zginął mieszkaniec tadżyckiej wioski. W środowych zamieszkach rannych zostało 11 Tadżyków - wskazały tadżyckie służby celne.

 

Trudna sytuacja na granicy

 

Ministerstwo zdrowia Kirgistanu podało z kolei, że w wymianie ognia w czwartek został ranny kirgiski policjant, a w środę raniono jednego Kirgiza.

 

Służby prasowe prezydenta Kirgistanu Suronbaja Dżinbekowa powiadomiły, że Dżibnekow i prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon porozumieli się w czwartek w rozmowie telefonicznej w sprawie podjęcia dalszych rozmów w sprawie uregulowania granic między dwoma państwami oraz wszczęcia wspólnego dochodzenia w sprawie strzelanin na granicy.

 

- Sytuacja na granicy pozostaje trudna - wskazały w oświadczeniu tadżyckie służby celne.

 

Reuters podaje, powołując się na przedstawiciela lokalnych władz, że z jednej z wiosek przyległych do tadżyckiej eksklawy ewakuowano kilkaset kobiet i dzieci.

 

Zamieszki rozpoczęły się w środę, kiedy Tadżycy i Kirgizi zaczęli obrzucać się wzajemnie kamieniami w pobliżu miejsca budowy nowej drogi. Chodzi o budowaną przez stronę kirgiską drogę, biegnącą przez eksklawę Woruch, zamieszkaną przez ok. 30 tys. etnicznych Tadżyków.

Tadżykistan utrzymuje, że droga nie powinna być budowana, dopóki nie zostanie do końca uregulowana kwestia granic.

 

Jak zauważa Radio Wolna Europa, wiele odcinków granicznych w krajach Azji Środkowej, byłych sowieckich republikach, pozostaje kwestią sporną od upadku ZSRR w 1991 roku. Szczególnie skomplikowana sytuacja dotyczy terytorium Kotliny Fergańskiej, gdzie zbiegają się granice Tadżykistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze