Szef MSZ we wtorek w Nowym Jorku będzie przewodniczyć briefingowi RB ONZ ws. prawa humanitarnego

Świat
Szef MSZ we wtorek w Nowym Jorku będzie przewodniczyć briefingowi RB ONZ ws. prawa humanitarnego
Polsat News

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz we wtorek w Nowym Jorku będzie przewodniczyć briefingowi Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie międzynarodowego prawa humanitarnego; celem briefingu będzie analiza wyzwań i rozwoju prawa humanitarnego - poinformowała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

W związku z miesięcznym przewodnictwem Polski w RB ONZ szef MSZ 2 sierpnia wziął udział w Nowym Jorku w debacie na temat dzieci w konfliktach zbrojnych.

 

Prawo humanitarne priorytetem polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

 

- We wtorek 13 sierpnia minister Czaputowicz złoży wizytę w Nowym Jorku, gdzie będzie przewodniczyć briefingowi Rady Bezpieczeństwa ONZ, który będzie dotyczyć międzynarodowego prawa humanitarnego. Jest to wydarzenie, które odbędzie się w ramach przypadającego miesięcznego przewodnictwa Polski w RB ONZ - powiedziała Suwara.

 

- Celem briefingu będzie analiza wyzwań, które dotyczą i wpływają na przestrzeganie i rozwój międzynarodowego prawa humanitarnego, które należy do priorytetów polskiego członkostwa w RB ONZ w latach 2018-2019 - dodała.

 

Rzeczniczka MSZ poinformowała, że we wtorkowej dyskusji w RB ONZ wezmą udział m.in. zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. prawnych Miguel de Serpa Soares, prezydent Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peter Maurer oraz - według informacji resortu dyplomacji - szef MSZ Niemiec Heiko Maas.

 

Spotkanie z szefem niemieckiego MSZ

 

Podczas wizyty w ONZ w Nowym Jorku planowane jest także - jak poinformowała Suwara - spotkanie Czaputowicza z Maasem.

 

W związku z planami przewodnictwa polskiego w RB ONZ szef MSZ Jacek Czaputowicz weźmie jeszcze udział 20 sierpnia w debacie na temat sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz 22 sierpnia w spotkaniu dotyczącym praw osób należących do mniejszości religijnych.

 

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia 2018 r. i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. Polska sprawowała już miesięczne rotacyjne przewodnictwo w maju ubiegłego roku, a po raz drugi obejmie je 1 sierpnia.

 

RB ONZ jest jednym z sześciu głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych i odpowiada przede wszystkim za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwo na świecie. RB ONZ, podobnie jak Zgromadzenie Ogólne może nakładać sankcje na państwa członkowskie. W jej skład wchodzi pięciu stałych członków: USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania oraz dziewięciu niestałych członków wybieranych na dwuletnie kadencje, zgodnie z kluczem regionalnym (5 państw z Afryki i Azji, 2 z Ameryki Łacińskiej, 2 z Europy Zachodniej i 1 z Europy Wschodniej).

 

Polska zasiada w RB ONZ po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 r. (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83 oraz 1996-97. 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie