Tyszka: zostało nas szesnastu [WIDEO]

Polska

- Zostało nas szesnastu w tym momencie. Kukiz'15 powstał cztery lata temu, taki ruch przechodzi przeobrażenia, gdy się uczy. Odeszli od nas ludzie o skrajnych poglądach - powiedział w "Graffiti" Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu. Dodał, że Koalicja Polska, w skład której weszło jego ugrupowanie, skieruje swój przekaz do pracujących Polaków, których "nie dostrzega PiS".

- Ci, którzy zostali w Kukiz'15, najlepiej sprawdzili się w pracy poselskiej i tworzą teraz Koalicję Polską - mówił Tyszka w rozmowie z Piotrem Witwickim.

 

Na uwagę prowadzącego, że politycy odchodzący z Kukiz'15 traktowali wicemarszałka jako "złego ducha Pawła Kukiza", stwierdził, że tak zalecało im Prawo i Sprawiedliwość, "które podkupowało" posłów jego klubu przez 4 lata.

 

Zapytany o podobne wypowiedzi Marka Jakubiaka, który nigdy nie był posłem PiS, odpowiedział: - Nie odszedł do PiS, ale bardzo chciał. Prawo i Sprawiedliwość go nie chciało.

 

Do jego słów na Twitterze odniósł się już Marek Jakubiak.

 


"Kosiniak-Kamysz gwarantem usuwania patologii w partii"

 

Zapytany, jak Kukiz'15 zamierza współpracować z PSL, powiedział, że ludowcy "zachowywali się inaczej niż wcześniej w ciągu ostatnich czterech lat".

 

- Kosiniak-Kamysz jest dla nas gwarantem tego, że jak w partii będą pojawiać się patologie, to on będzie je usuwał - przekazał.

 

Odniósł się też do wypowiedzi Pawła Kukiza, który w 2015 r. nazwał PSL "zorganizowaną grupą przestępczą". - Tego typu wypowiedzi były z początku kadencji, zanim się poznaliśmy (z ludowcami - red.) i zobaczyliśmy, jak razem konstruktywnie pracujemy w Sejmie. Z tego powstaje coś nowego - wytłumaczył.

 

Tyszka zaprzeczył, że wspólne listy z PSL-em to "koalicja, aby przetrwać". - Gdybyśmy chcieli przetrwać, poszlibyśmy do Prawa i Sprawiedliwości, a PSL dogadałby się z Platformą Obywatelską - mówił.

- Tworzymy ugrupowanie racjonalnego centrum, bo mamy dosyć odrzucającej Polaków wojny polsko-polskiej - stwierdził.

 

Tyszka: skierujemy przekaz do pracujących Polaków

 

Tyszka zauważył, że "najstarsza polska partia zaakceptowała podejście (Kukiz'15 - red.) do relacji władza-obywatel". - To naprawdę rewolucja - ocenił. 


Wskazał, że chodzi m.in. forsowane przez Kukiz'15 zmiany: o możliwość odwołania posła, wprowadzenia ordynacji większościowej i głosowania przez internet. - Nam podoba się pomysł PSL-u o emeryturze bez podatku, z kolei ludowcy podpisali się pod kwestią dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców - dodał. 


Zapowiedział, że Koalicja Polska skieruje swój przekaz szczególnie do grupy pracujących Polaków, "których nie dostrzega Prawo i Sprawiedliwość". - Dzięki nim wypłata takich świadczeń jak 500 plus jest możliwa  - stwierdził.

 

"Za Marka Kuchcińskiego Sejm był oblężoną twierdzą"

 

W piątek nowym marszałkiem Sejmu została Elżbieta Witek. Zastąpiła na tym stanowisku Marka Kuchcińskiego, który złożył dymisję po ujawnieniu jego przelotów rządowym samolotem m.in. z żoną i innymi politykami PiS.

 

- Nie mam jeszcze doświadczenia z pracą z nową panią marszałek. Może ona wprowadzić nową jakość, sam zaproponuję jej pewne posunięcia - zapowiedział.

 

Jego zdaniem, za czasów Marka Kuchcińskiego Sejm stał się "oblężoną twierdzą". - Przez 30 lat Sejm nie był ogrodzony. Nie zgadzałem się podczas dyskusji na prezydium na postawienie płotu, w związku z tym postawiono barierki, które szpecą okolicę - mówił.

 

Dodał, że poprosi marszałek Witek, "by to zmieniła".

Tyszka o odwołaniu Kuchcińskiego: coś jest nie tak z naszym ustrojem

 

- Chodzą słuchy, że Marek Kuchciński został odwołany, bo okłamał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czy można bezkarnie okłamywać 38 milionów Polaków? - zapytał Tyszka.

 

Według niego "to pokazuje, że coś jest nie tak z naszym ustrojem".

 

Tyszka przyznał, że jako wicemarszałek korzysta z transportu służbowego. - Ale nigdy nie latałem z rodziną i dziećmi samolotami rządowymi - zapewnił.

 

Poprzednie odcinki programu można obejrzeć tutaj

wka/ml/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie