Już 144 ofiary śmiertelne powodzi na południu Indii

Świat
Już 144 ofiary śmiertelne powodzi na południu Indii
PAP/EPA/INDIA INDIAN DEFENSE MINISTRY PRO HANDOUTS

Już co najmniej 144 osoby poniosły śmierć na południu i zachodzie Indii w wyniku powodzi spowodowanych deszczami monsunowymi - poinformowały w niedzielę indyjskie władze. Setki tysięcy osób zostało ewakuowanych.

 

Stan Kerala - popularny wśród turystów region na południu Indii - należy do najbardziej dotkniętych przez żywioł obszarów; wskutek powodzi śmierć poniosło tam 67 osób.

 

- Co najmniej 165 tysięcy osób zostało przeniesionych do 1318 centrów pomocowych rozmieszczonych w czternastu dystryktach stanu - powiedział agencji AFP funkcjonariusz policji z Kerali. Dodał, że zła pogoda i uszkodzona infrastruktura utrudniły akcje ratownicze. W operacjach brały udział zespoły ratunkowe, marynarka wojenna i siły powietrzne.

 

"Jest to bezprecedensowa sytuacja"

 

W sąsiednim stanie Karnataka w wyniku powodzi śmierć poniosły 34 osoby, a co najmniej 14 osób zaginęło. "Uratowaliśmy około 480 tysięcy osób, ponad 50 tysięcy zwierząt i zbudowaliśmy około 1100 obozów, w których przebywa ponad 300 tysięcy osób" - powiedział przedstawiciel lokalnych władz. Według niego co najmniej 136 dróg i autostrad na obszarze całego stanu zostało uszkodzonych lub zalanych.

 

Tymczasem zmniejszyły się opady w stanie Maharasztra w zachodnich Indiach, ale w niektórych zbiornikach w regionie utrzymuje się rekordowy poziom wody. - Jest to bezprecedensowa sytuacja, oczekujemy, że przepływy zmniejszą się za cztery do pięciu dni, jeśli nie będzie już padać - powiedział przedstawiciel władz.

 

Według mediów w stanie Maharasztra, gdzie kilka dużych miast zostało zalanych, śmierć poniosło co najmniej 27 osób.

 

W wyniku wypadków spowodowanych ulewnymi deszczami w stanie Gudźarat w zachodnich Indiach, rodzinnym stanie indyjskiego premiera Narendry Modiego, zginęło co najmniej 16 osób.

 

PAP/EPA/INDIA INDIAN DEFENSE MINISTRY PRO HANDOUTS

 

Co roku powodzie w Azji Południowej powodują masowe wysiedlenia i zgony, ponieważ w regionie tym w okresie od czerwca do września występują deszcze monsunowe. Ale w tym sezonie, od początku czerwca w Indiach monsuny przyniosły o 19 proc. mniej opadów.

 

Monsunowe deszcze mają kluczowe znaczenie dla rolników i wzrostu gospodarczego, ponieważ około 55 proc. ziemi uprawnej w Indiach zależy od opadów deszczu, a różne formy działalności rolniczej stanowią ok. 15 proc. gospodarki tego kraju, trzeciej co do wielkości w Azji i ocenianej na 2,5 bln dol.

luq/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie