Syn prezydenta Brazylii uzyskał wstępną zgodę. Może zostać ambasadorem w USA

Świat
Syn prezydenta Brazylii uzyskał wstępną zgodę. Może zostać ambasadorem w USA
PAP/EPA/Marcos Correa / Brazilian Presidency press office

Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro potwierdził w piątek, że władze Stanów Zjednoczonych udzieliły wstępnej zgody, na objęcie przez jego syna Eduardo stanowiska ambasadora Brazylii w Waszyngtonie.

Z wnioskiem w tej sprawie MSZ Brazylii wystąpił do Departamentu Stanu USA w ostatnich dniach lipca.

 

Zgodnie z brazylijską konstytucją, ambasadorska nominacja Eduardo Bolsonaro powinna być jeszcze zatwierdzona formalnie przez Senat Brazylii.

 

Prezydent Bolsonaro w rozmowie z dziennikarzami oświadczył:

 

- Jestem bardzo zadowolony. Jestem też pewien, że więzy przyjaźni i stosunki handlowe między nami przy obecności Eduardo w Waszyngtonie ulegną umocnieniu.

 

Zamiar prezydenta spotkał się z krytyką

 

Jair Bolsonaro, który objął urząd prezydenta Brazylii 1 stycznia, wywołał wiele kontrowersji informując przed paroma tygodniami, że zamierza mianować ambasadorem w USA swojego syna. Przeciwnicy uważali, że może to być uznane za akt nepotyzmu, sprzeczny z brazylijską konstytucją.

 

Wbrew opinii Sądu Najwyższego Brazylii, brazylijski Urząd Kontroli Generalnej Państwa uznał, iż zakaz tego rodzaju nominacji dotyczy jedynie stanowisk administracyjnych i politycznych.

 

35-letni Eduardo Bolsonaro jest członkiem brazylijskiego parlamentu i przewodniczy obecnie komisji spraw zagranicznych Izby Deputowanych.

 

Brazylia nie ma obecnie ambasadora w Stanach Zjednoczonych po odwołaniu przed kilkoma miesiącami Sergio Amarala.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie