"Wiem, że włożyliśmy kij w mrowisko". Kosiniak-Kamysz o porozumieniu z Kukiz'15

Polska

- Najbardziej niezadowoleni z porozumienia z Kukiz'15 są nasi konkurenci polityczni. Już sobie myśleli, że będzie wybór między PiS a anty-PiS - powiedział w programie "Graffiti" lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL podkreślił, że program jego partii i program ugrupowania Pawła Kukiza "uzupełniają się".

Podczas czwartkowej konferencji prasowej liderzy PSL i Kukiz'15 poinformowali, że oba ugrupowania podpisały w ramach Koalicji Polskiej porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu. Kosiniak-Kamysz mówił, że razem z Kukizem będą budować "racjonalne centrum". Lider Kukiz'15 będzie otwierał wspólną listę wyborczą w Opolu.

 

Prezes PSL powiedział w "Graffiti", że "z optymizmem idzie do przodu". - Zagramy na jednej scenie z Pawłem Kukizem - dodał.

 

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że koalicja PSL i Kukiza "nie skazuje Polaków na wybór między PiS a anty-PiS". 

 

Prowadzący program Piotr Witwicki zapytał Kosiniaka-Kamysza, czy ten jest za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych, co było głównym postulatem Kukiz'15 przed wyborami w 2015 roku.

 

- Jesteśmy za systemem mieszanym, tak się umawialiśmy. To były wielogodzinne rozmowy. Nigdy z żadnym politykiem, partnerem politycznym nie rozmawialiśmy tak dużo o programie - powiedział lider PSL.

 

"Jesteśmy partią tradycji, ale też nowoczesną"

 

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, należy zmienić ordynację wyborczą, gdyż "ona ogranicza". Według Koalicji Polskiej, okręgi wyborcze do Sejmu powinny być dużo mniejsze i jednomandatowe.

 

Jak dodał Kosiniak-Kamysz, programy ludowców i Kukiza "teraz się uzupełniają".

 

Kolejnym ze wspólnych postulatów jest głosowanie przez internet. - Weźmy przykład z Estonii. Estonia przyjmuje do konstytucji dostęp do internetu - podkreślił.

 

Jak dodał, pokazuje "filozofię, w której idzie jedno z najnowocześniejszych państw".

 

- My jesteśmy partią tradycji, najdłuższej tradycji, najdłuższej historii, ale też nowoczesną. Ruch ludowy zawsze był ruchem postępowym pod względem niesienia kaganka oświaty - dodał.

 

Zwolnienie emerytur z podatku

 

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Koalicja Polska stawia także na gospodarkę. PSL i Kukiz'15 proponują m.in. "postawienie na ludzi pracy - zwolnienie emerytur z podatku, tani prąd, czyste powietrze".

 

- Najbardziej niezadowoleni są nasi konkurenci polityczni. Ja wiem, że włożyliśmy kij w mrowisko, bo już sobie myśleli, że będzie wybór między PiS a anty-PiS - powiedział Kosiniak-Kamysz.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/msl/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze