PSL i Kukiz'15 pójdą razem do wyborów. Paweł Kukiz liderem listy w Opolu

Polska

- Podpisaliśmy w ramach Koalicji Polskiej pomiędzy PSL a Kukiz'15 porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu RP w 2019 roku - poinformował w czwartek Paweł Kukiz. - Budujemy racjonalne centrum - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Paweł Kukiz będzie liderem listy w Opolu - przekazał rzecznik opolskich struktur PSL.

Kukiz dodał, że podpisano trzy pakiety: obywatelski, gospodarczy i antykorupcyjny. Obywatelski zakłada m.in. mieszaną ordynację wyborczą z JOW-ami, głosowanie w wyborach przez internet, możliwość odwołania posła w trakcie trwania jego kadencji i e-konsultacje ustaw. - Senat chcemy przekształcić w Izbę samorządową, dokonamy dekoncentracji administracji publicznej. Nie tylko w Warszawie powinny być urzędy - mówił Kukiz.

 

Stronnictwo i Kukiz'15 postulują także ustanowienie raz w roku dnia referendalnego zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym. Próg frekwencyjny przy referendum ogólnokrajowym zostałby obniżony do 30 proc., a dostosowanie się władz do wyniku referendum będzie obligatoryjne.

 

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędziów pokoju obywać się będzie w wyborach powszechnych.

 

- Pakiet gospodarczy to dobrowolność w opłacie składek ZUS przed przedsiębiorców i całkowite zwolnienie seniorów z obowiązku opłacania podatku dochodowego od emerytur i rent - mówił Kukiz. - Będziemy również dążyć do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Naszym celem jest 50 proc. OZE w polskim miksie energetyczny - podkreślił.

 

"Chcemy odpolitycznić służby antykorupcyjne'

 

W ramach pakietu antykorupcyjnego, będą dążyć do wprowadzenia ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15 w życie. Ustawa ta - zdaniem Kukiza - zwiększa przejrzystość i jawność życia z polityki oraz eliminuje z polityki wszystkie osoby skazane za przestępstwa korupcyjne.

 

- Chcemy również odpolitycznić służby antykorupcyjne i wzmocnić system kontroli wewnętrznej w administracji rządowej i samorządowej oraz wzmocnić przepisy ustawy antylobbingowej"- zapowiedział.

 

- Wspólnie (z PSL - red.) doprowadzimy do tego, że powstanie w Polsce opcja centrowa, która skończy z partyjniactwem i która doprowadzi do budowy prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, gdzie wszyscy żyjemy w zgodzie, naprawdę się szanujemy i światopoglądy są zepchnięte na trzeci plan, a liczy się przyzwoitość - dodał Paweł Kukiz.

 

Drugie miejsca dla kandydata PSL, trzecie - dla Grabowskiego

 

W czwartek rzecznik opolskiego PSL Marcin Oszańca potwierdził, że Paweł Kukiz będzie jedynką na liście PSL w wyborach do sejmu z tego województwa.

 

- Zgodnie z ustaleniami Paweł Kukiz będzie jedynką. Drugie miejsce przypadnie reprezentantowi Polskiego Stronnictwa Ludowego. Trójką będzie poseł Kukiz'15, Paweł Grabowski - powiedział Oszańca.

 

Rzecznik partii zwrócił uwagę, że od dwóch kadencji opolskiemu PSL nie udało się wprowadzić swojego reprezentanta do parlamentu, a pojawienie się osoby tak rozpoznawalnej jak Kukiz daje szansę na powrót opolskich ludowców do Sejmu. Nie jest jeszcze wiadomo, kto będzie dwójką na liście. Początkowo jako pewniaka wymieniano prezesa wojewódzkich struktur PSL - Stanisława Rakoczego, jednak Oszańca zastrzega, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły i być może Rakoczy spróbuje swoich sił w wyborach do Senatu.

 

Ostatnie działania liderów PSL nie spodobały się części działaczy ludowych w regionie. Z ruchem ludowym pożegnał się wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek i Jacek Jaszczyszyn - szef Forum Młodych Ludowców w regionie.

 

Lider Kukiz'15 będzie w czwartek gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Wydarzenia i Opinie". Transmisja w Polsat News i na polsatnews.pl od godz. 19:15.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie