Kto zostanie nowym marszałkiem Sejmu? Pojawiają się trzy nazwiska

Polska
Kto zostanie nowym marszałkiem Sejmu? Pojawiają się trzy nazwiska
Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

- W piątek posiedzenie Sejmu, na którym Izba wybierze nowego marszałka - powiedział w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. W kontekście następcy Marka Kuchcińskiego pojawiają się trzy nazwiska - właśnie Terleckiego, Małgorzaty Gosiewskiej oraz Małgorzaty Wassermann. O tym, kto przejmie obowiązki dotychczasowego marszałka, bezpośrednio po jego dymisji, mówi regulamin Sejmu.

Marek Kuchciński zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że w piątek (w dniu swoich urodzin - red.) złoży rezygnację ze swojej funkcji. Dymisja ma związek z opisywanymi przez media lotami marszałka Sejmu i jego rodziny rządowymi samolotami. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji ocenił, że Kuchciński nie złamał prawa i istniejących obyczajów, a jego decyzja o dymisji jest dowodem postawy związanej z hasłem PiS, by słuchać Polaków i służyć Polsce.

 

Bezpośrednio po zapowiedzi Kuchcińskiego rozpoczęły się spekulacje dot. nowego marszałka niższej izby parlamentu. - Mamy wielu świetnych kandydatów. Każda z tych osób cieszy się zaufaniem społecznym - przekonywał w czwartek Ryszard Czarnecki w rozmowie z reporterką Polsat News.

 

Terlecki pełniącym obowiązki 

 

Wiadomo już, kto przejmie obowiązki marszałka Sejmu bezpośrednio po dymisji Kuchcińskiego. Regulamin Sejmu głosi, że "w przypadku rezygnacji z funkcji Marszałka Sejmu, obowiązki Marszałka Sejmu sprawuje najstarszy wiekiem wicemarszałek Sejmu". Najstarszym spośród pięciorga wicemarszałków jest obecnie Ryszard Terlecki (PiS). 

 

Według zapowiedzi szefa klubu PiS, tego samego dnia Sejm ma wybrać nowego marszałka. Jednym z wymienianych w tym kontekście kandydatów jest właśnie Terlecki.

 

Prezes Klubu Jagiellońskiego Piotr Trudnowski zwracał jednak uwagę w Polsat News, że szanse Terleckiego zmalały po tym, jak w "lekceważący sposób" wypowiadał się m.in. na temat lotów Kuchcińskiego.

 

Przewodnicząca komisji śledczej

 

Rozważana na funkcję marszałka Sejmu jest także dotychczasowa wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. Eksperci zwracają jednak uwagę na jej niewielkie doświadczenie w pełnieniu ważnych funkcji w parlamencie.

 

Trzecim nazwiskiem jest Małgorzata Wassermann, która nie jest co prawda członkiem partii, ale przewodniczy komisji śledczej ds. Amber Gold oraz jest wiceszefową sejmowej komisji ds. sprawiedliwości i praw człowieka.

 

- Nie sądzę, żeby była dobrym marszałkiem. Byłaby bardzo dobrym - ocenił Tadeusz Cymański (klub PiS).

 

Swoich kandydatów na marszałka mogą zgłaszać także kluby opozycyjne. PO-KO zgłosi wicemarszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską - zapowiedział szef tego klubu Sławomir Neumann.

 

100. rocznica powołania Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu

 

Piątkowe posiedzenie zostanie wznowione o godz. 15. Wicemarszałek Ryszard Terlecki poinformował, że wcześniej, o godz. 13 odbędzie się posiedzenie prezydium Izby, a o 13:30 Konwent Seniorów.

 

Początkowo Izba miała zająć się wnioskiem o odwołanie Kuchcińskiego, który klub PO-Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie pod koniec lipca. Jeśli jednak marszałek Kuchciński sam złoży rezygnację wówczas wniosek klubu PO-KO stanie się bezprzedmiotowy.

 

Zgodnie z harmonogramem, Sejm zajmie się projektem uchwały przedstawionym przez prezydium Sejmu ws. upamiętnienia 100. rocznicy powołania Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu oraz pomocy dla nich ze strony Cesarzowej Japonii.

 

W porządku obrad znalazło się też pierwsze czytanie rządowego projektu o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym. Powodem zniesienia podatku - według argumentacji rządu - jest fakt, że wbrew prognozom nie nastąpił w Polsce rozwój wydobycia gazu łupkowego.

 

"Rok Zaślubin Polski z morzem w Pucku"

 

Posłowie mają też debatować nad rządowym projektem ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. oraz nad poselskimi projektami uchwał: w sprawie ustanowienia roku 2020 "Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku" (złożony przez grupę posłów PO-KO) oraz w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej (złożony przez grupę posłów Kukiz'15).

 

Sejm rozpatrzy też projekt nowelizacji ustawy o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych autorstwa grupy posłów PiS, który ma umożliwić tworzenie, przekształcanie i likwidowanie oddziałów zamiejscowych i innych podmiotów zależnych PISM w kraju i za granicą. Oddziały mają być tworzone przez Instytut pod warunkiem uzyskania zgody premiera i pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych.

 

Według wnioskodawców potrzeba przyznania PISM nowych kompetencji wynika z "aktualnej i niosącej wiele nowych wyzwań sytuacji międzynarodowej oraz obecnych trendów w funkcjonowaniu instytucji o podobnym profilu w innych państwach europejskich". W uzasadnieniu projektu wskazano, że obecnie "szereg instytucji analitycznych" - m.in. działających w obszarze spraw międzynarodowych ośrodków z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Czech - "prowadzi lub jest w trakcie tworzenia swoich biur zagranicznych

zdr/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie