Wycofana słodka biedronka. Za dużo czerwieni w "czerwonej rodzinie"

Polska
Wycofana słodka biedronka. Za dużo czerwieni w "czerwonej rodzinie"
GIS

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z obrotu jedną partię ozdoby cukierniczej "Biedronka czerwona rodzina". Powodem jest "wysoki poziom barwnika E 124 - czerwieni koszenilowej. W zakwestionowanej serii poziom tego barwnika przekraczał dopuszczalną normę 67 razy.

Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdziła, że w badanej próbce produktu barwnik czerwień koszenilowa A (E 124) obecny jest w zbyt dużej ilości. Z badań wynika, że zawartość przekracza ponad 67-krotnie poziom tej substancji dopuszczalny przez przepisy w dekoracjach, powłokach i nadzieniach cukierniczych.

 

Zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny spożycie tego produktu może spowodować przekroczenie wartości akceptowalnego dziennego pobrania (ADI) dla czerwieni koszenilowej A, szczególnie w przypadku dzieci.

Chodzi o produkt "Biedronka czerwona rodzina". Numer zakwestionowanej partii to DZES05. Ma ona minimalna trwałość do czerwca 2021 roku. Ta seria ozdoby jest obecnie wycofywana z obrotu.

 

Według zaleceń GIS produkt ten nie powinien być spożywany przez konsumentów, szczególnie przez dzieci, z uwagi na stwierdzoną wysoką zawartość barwnika spożywczego E 124 – czerwieni koszenilowej A.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie