Zandberg, Gawkowski, Senyszyn wśród "jedynek" Lewicy do Sejmu

Polska
Zandberg, Gawkowski, Senyszyn wśród "jedynek" Lewicy do Sejmu
Polsat News

Krzysztof Gawkowski (Wiosna) ma otwierać listę Lewicy w wyborach do Sejmu z okręgu bydgoskiego, a Joanna Senyszyn (SLD) - w Gdyni - wynika z nieoficjalnych informacji polsatnews.pl. Jeden z liderów Lewicy Razem Adrian Zandberg ma być natomiast "jedynką" w Warszawie, a Krzysztof Śmiszek (Wiosna) we Wrocławiu - informuje PAP.

Według nieoficjalnych informacji część "jedynek" Lewicy - w tym dla Adriana Zandberga w stolicy, dla Joanny Senyszyn w Gdyni oraz dla Krzysztofa Śmiszka we Wrocławiu - została już potwierdzona w toku negocjacji między partnerami.

 

- Włodzimierz Czarzasty zrezygnował z "jedynki" w Warszawie na rzecz Adriana Zandberga, a Wiosna zabiega o to, by "dwójką" była Wanda Nowicka - słyszymy od działaczy SLD.

 

Z rekomendacji Sojuszu w Warszawie startować mogliby rzeczniczka partii Anna Maria Żukowska i szef warszawskich struktur Sebastian Wierzbicki. Ten drugi nie podjął jednak ostatecznej decyzji co do woli startu w wyborach.

 

Czarzasty, który startował dotąd z Płocka, może zmienić okręg wyborczy. W rozmowach działacze SLD wymieniają Sosnowiec i Poznań.  

 

Gdula w Krakowie

 

Według informacji polsatnews.pl, bydgoską listę ma otwierać sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski. W okręgu toruńskim na czele list Lewicy mieliby się znaleźć Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Grządziel - 56. na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" za rok 2019.

 

Z kolei "jedynką" w Krakowie najprawdopodobniej będzie wywodzący się ze środowiska Krytyki Politycznej socjolog Macieja Gdula. Andrzej Rozenek, kandydat SLD na prezydenta Warszawy z ostatnich wyborów samorządowych, ma natomiast znaleźć się na czele listy Lewicy w okręgu podwarszawskim.

 

Partnerzy lewicowego porozumienia ustalili również, że ze wszystkich 41 "jedynek" w kraju po ok. 40 proc. ma przypaść kandydatom zgłaszanym przez SLD i Wiosnę Roberta Biedronia, a ok. 20 proc. - kandydatom Lewicy Razem.

 

Zawisza, Konieczny, Sekuła-Szmajdzińska

 

"Jedynki" mają otrzymać także Marcelina Zawisza i Maciej Konieczny z Lewicy Razem, którym przypaść miałyby odpowiednio okręgi: opolski i katowicki. W którymś z okręgów na Mazowszu ma wystartować także rzeczniczka partii Dorota Olko.

 

Liderem listy w Wałbrzychu miałby zostać szef dolnośląskich struktur SLD, były sekretarz generalny partii Marek Dyduch, a w Legnicy - była posłanka Sojuszu i kandydatka w eurowyborach Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie