Müller: przeprosiny Kuchcińskiego to ważny element standardów politycznych

Polska
Müller: przeprosiny Kuchcińskiego to ważny element standardów politycznych
Polsat News

- Przeprosiny marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego były ważnym elementem standardów politycznych; drugim etapem powinno być uregulowanie przepisów dotyczących lotów służbowych - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przeprosił w poniedziałek w oświadczeniu "wszystkich, którzy poczuli się urażeni" jego postępowaniem w związku z przelotami flotą rządową wraz z rodziną.

 

Poinformował jednocześnie, iż zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę kwoty 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za wspominany lot swojej żony.

 

Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił we wtorek w "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu, że przeprosiny marszałka Kuchcińskiego były "ważnym elementem standardów politycznych, które powinny mieć miejsce w Polsce". Dodał, że następnym krokiem powinna być zmiana przepisów, by w przyszłości nie było wątpliwości, kto powinien ponosić koszty takich podróży.

 

Zapowiadane zmiany 

 

- Pan marszałek jednoznacznie przeprosił za zachowanie, które mogło budzić wątpliwości, choć nie łamało prawa i to trzeba wyraźnie powiedzieć. (...) Wsłuchujemy się w głosy obywateli, podwyższamy standardy i zmieniamy przepisy tak, aby takie sytuacje w przyszłości nie miały miejsca, albo były wprost regulowane prawnie - powiedział Müller. Dodał, że w poprzednich latach również zdarzały się sytuacje, kiedy rodziny polityków latały służbowym samolotem.

 

Müller wyjaśnił, że zmiany przepisów dotyczących lotów służbowych zakładają, iż rodziny osób transportowanych rządowym samolotem przebywające na jego pokładzie w innej formule niż w składzie oficjalnej delegacji będą ponosiły koszty podróży. Jak zapewnił, zmiany te mają być wprowadzone "lada dzień".

 

Pieniądze na Caritas Polska 

 

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska w zamian za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

 

Kwestia lotów Kuchcińskiego jest od kilkunastu dni krytykowana m.in. przez polityków PO, którzy chcą, by marszałek Sejmu przedstawił szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział. W związku z doniesieniami o lotach marszałka Sejmu i jego rodziny klub parlamentarny PO-KO złożył wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji.

 

W poniedziałek na stronach sejmowych opublikowano informacje o lotach samolotami rządowymi marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Wykaz zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe Kuchcińskiego, większość na trasie Warszawa-Rzeszów.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie