Ksiądz podejrzany o wykorzystywanie seksualne ministrantów

Polska
Ksiądz podejrzany o wykorzystywanie seksualne ministrantów
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Doprowadzenie czworga ministrantów poniżej 15. roku życia do poddania się innym czynnościom seksualnym, a także wysyłanie do jednego z nich sms-ów o treściach erotycznych, zarzuciła prokuratura księdzu z diecezji gliwickiej Damianowi K.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód. Postępowanie wszczęto w oparciu o zawiadomienie Delegata Biskupa gliwickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży - podała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

 

"W toku postępowania ustalono, że w maju 2016 r. podejrzany zorganizował prywatne, kilkudniowe wyjazdy do Bukowiny Tatrzańskiej dla ministrantów jednej z gliwickich parafii. Tam, pod pozorem gry w karty ustalił zasadę, że przegrany otrzyma od niego klapsy wymierzane na pośladki. W trakcie śledztwa dwóch małoletnich pokrzywdzonych potwierdziło wskazane okoliczności" - podała w komunikacie prokuratura.

 

"W oparciu o treść zeznań małoletnich świadków ustalono także, że w październiku 2018 r. podejrzany Damian K. dopuścił się popełnienia dwóch kolejnych przestępstw na terenie jednej z tarnogórskich parafii. Pod pretekstem wymierzenia kary za zachowanie w szkole, dwojgu małoletnim chłopcom wymierzył klapsy" - dodali śledczy.

 

Z treści zawiadomienia złożonego przez Delegata Biskupa gliwickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży wynikało, że Damian K. został odsunięty od posługi duszpasterskiej.

 

Po przeprowadzeniu z podejrzanym czynności procesowych prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie duchownego. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się w środę - podała prokuratura.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie