Kibic nagrał moment wypadku belgijskiego kolarza. Bjorg Lambrecht zginął na trasie Tour de Pologne

Sport
Kibic nagrał moment wypadku belgijskiego kolarza. Bjorg Lambrecht zginął na trasie Tour de Pologne
PAP/EPA/Julien Warnand

22-letni Lambrecht z nieznanych przyczyn zjechał w poniedziałek z trasy na 48. kilometrze poniedziałkowego odcinka z Chorzowa do Zabrza i uderzył klatką piersiową i brzuchem w betonowy przepust wodny. Na nagraniu jednego z kibiców widać jak na pomoc kolarzowi ruszają służby zabezpieczające trasę przejazdu. W wyniku doznanych obrażeń Belg zmarł w szpitalu w Rybniku.

Wypadek zdarzył się na pierwszej części etapu z Chorzowa do Zabrza (150,5 km).

 

Otworzyli klatkę i masowali serce

 

Na nagraniu widać jak w kierunku kolarza biegną kolejne osoby. Jedna z nich próbuje zatrzymywać pojazdy techniczne. Po kilkunastu sekundach jeden z tych samochodów zatrzymuje się przy miejscu wypadku.

 

 

Jak wyjaśnił lekarz wyścigu Ryszard Wiśniewski, poważne obrażenia spowodowały zatrzymanie akcji serca i oddechu.

 

- Reanimowaliśmy go w karetce. Przybył bardzo szybko śmigłowiec pogotowia ratunkowego i wspólnie pacjent był ratowany. Zrobiliśmy wszystko, co można było zrobić - powiedział Wiśniewski dodając, że Belg nie reagował na urządzenie do pośredniego masażu serca i trzeba było otworzyć klatkę piersiową, żeby bezpośrednio masować serce.

 

Ze względu na poniedziałkowe zdarzenie zadecydowano, że We wtorek kolarze nie będą się ścigać. Organizatorzy skrócili i zneutralizowali czwarty etap z Jaworzna do Kocierza.

 

- We wtorek kolarze będą jechali wolniej. W miejscu wypadku peleton się zatrzyma i uczcimy te nieszczęśliwe wydarzenia minutą ciszy - powiedział dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang.

 

  

 

Pierwszy śmiertelny wypadek

 

To pierwszy śmiertelny wypadek kolarza w Tour de Pologne, odkąd w 1993 roku dyrektorem wyścigu został Czesław Lang.

 

Od 1990 roku w wyniku obrażeń doznanych po wypadkach oraz urazach odniesionych na trasach różnych wyścigów kolarskich, m.in. Tour de France, Giro d'Italia i Dookoła Katalonii, zmarło 17 profesjonalnych zawodników.

msl/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie