Na dożynki i urodziny OSP. Opublikowano listę lotów Kuchcińskiego

Polska
Na dożynki i urodziny OSP. Opublikowano listę lotów Kuchcińskiego
Polsat News

Centrum Informacyjne Sejmu przed godz. 22 w poniedziałek opublikowało listę "krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu". Obejmuje ona 85 lotów, głównie na trasie Warszawa-Rzeszów. Nie ma informacji, kto towarzyszył marszałkowi w podróżach. Wcześniej na konferencji prasowej zapowiedziano, że opublikowane zostaną wszystkie informacje zw. z lotami Kuchcińskiego w tej kadencji.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka w poniedziałek zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia opublikuje informacje na temat lotów rządowymi samolotami marszałka Kuchcińskiego w tej kadencji Sejmu. Zapewnił, że będzie to kompletna, szczegółowa informacja. Takie zobowiązanie złożył podczas wspólnej konferencji z Kuchcińskim, podczas której ten ostatni przeprosił "wszystkich, którzy poczuli się urażeni" jego postępowaniem w związku z przelotami flotą rządową wraz z rodziną.

 

Lista ma 85 pozycji między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Jak wynika z wykazu 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną).

 

Rzeszów-Warszawa-Szczecin-Warszawa-Rzeszów

 

Przy każdym locie znajduje się informacja o celu lotu, liczbie pasażerów (od 1 do 26 osób; nie ma jednak informacji, kto poza marszałkiem leciał w samolocie) i obowiązkach służbowych, które spotkanie miało dotyczyć. Wizyty dotyczyły m.in. odsłonięć różnych pomników (np. upamiętniającego stulecie odzyskania niepodległości w Tuligłowach, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jaśle), spotkań z różnymi delegacjami i politykami (np. z Węgier, Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Słowacji), spotkań z mieszkańcami, różnego rodzaju otwarć (np. na wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Przemyskiego Centrum Rozwoju Badmintona).

 

Z informacji wynika, że w 2016 r. marszałek podróżował służbowo statkami powietrznymi rządu cztery razy (w tym trzy razy w obie strony). W zestawieniu poinformowano też o dwóch podróżach (w jedna stronę) wykonanych w 2017 r. Najwięcej pozycji - 47 - jest w 2018 r., a w 2019 r. jest ich 32.

 

Niektóre pozycje obejmują więcej niż jeden lot - np. 16 czerwca 2018 roku podróż odbywała się na trasie Rzeszów-Warszawa-Szczecin-Warszawa-Rzeszów.

 

Raz samolotem leciała tylko jego żona

 

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska w zamian za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

 

W poniedziałek Marszałek Kuchciński przepraszając za loty z rodziną flotą rządową poinformował jednocześnie, iż zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę kwoty 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za wspominany lot swojej żony.

jm/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie