"Jest nas tutaj 750 tys. ludzi". Zakończył się 25. Pol'and'Rock Festival

Polska
"Jest nas tutaj 750 tys. ludzi". Zakończył się 25. Pol'and'Rock Festival
PAP/Lech Muszyński

Ponad 60 zespołów z Polski i zagranicy wystąpiło na pięciu scenach podczas 25. edycji Pol'and'Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). Święto muzyki zakończyło się w nocy z soboty na niedzielę.

- Jest nas tutaj 750 tys. ludzi. Stworzyliśmy na parę dni trzecie co do wielkości miasto w Polsce - powiedział podczas zamykającej festiwal konferencji prasowej w sobotę lider organizującej wydarzenie Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.

 

W ciągu trzech dni imprezy na pięciu scenach: Dużej, Małej, Scenie Lecha, Viva Kultura oraz na scenie w namiocie ASP wystąpiło ponad 60 zespołów. Koncerty na Dużej Scenie otworzył Ziggy Marley. Oprócz najstarszego syna Boba Marleya wystąpili na niej także m.in. twórcy cygańskiego punka Gogol Bordello, japońska kapela Crossfaith, Skunk Anansie, którzy w tym roku obchodzą 25-lecie działalności, a także fińska metalowa formacja Lordi. Na głównej scenie zagościli też polscy artyści, m.in. Kult, Acid Drinkers, Krzysztof Zalewski, Happysad czy Agnieszka Chylińska.

 

Publiczność "Najpiękniejszego Festiwalu Świata" mogła też na innych scenach posłuchać m.in. Darii Zawiałow, Pablopavo i Ludzików, Bokki, Olafa Deriglasoffa z nowym projektem "Cyrk Deriglasoff" czy Tulii. Festiwal zakończył koncert Piotra Bukartyka.

 

Uczestnicy Pol’and’Rock mogli się też spotkać z artystami, pisarzami i twórcami w Akademii Sztuk Przepięknych. W namiocie ASP zagościli w tym roku m.in. reportażyści Justyna Kopińska, Mariusz Szczygieł i Filip Springer, a także Olga Tokarczuk, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, reżyserzy Wojciech Smarzowski i Janusz Kondratiuk, Katarzyna Nosowska, malarka i ilustratorka Marta Frej czy aktorzy: Zbigniew Zamachowski, Bożena Stachura i Wojciech Pszoniak.

 

W ramach ASP odbywały się też warsztaty dotyczące m.in. praw człowieka, zdrowia, psychologii, ekologii, kultury i sportu. Nie zabrakło też niespodzianek - podczas koncertu Krzysztofa Zalewskiego w piątek młoda para w ślubnych strojach, która bawiła się przed Dużą Sceną, została zaproszona przez Jurka Owsiaka, aby odtańczyć swój pierwszy taniec na scenie.

 

Pol'and'Rock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Przez 23 edycje nosił nazwę "Przystanek Woodstock". Została zmieniona ze względów prawnych. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1995 r. w Czymanowie w obecnym woj. pomorskim. Kolejna - w Szczecinie, na terenie aeroklubu w Dąbiu. Następne edycje do 2003 r. (oprócz "Dzikiego Przystanku Woodstock" w Lęborku w 2000 r.) odbywały się w Żarach (Lubuskie). W 2004 r. impreza przeniosła się na teren dawnego poligonu w Kostrzynie nad Odrą.

Głównym tematem muzycznym festiwalu jest rock, ale pojawiają się na nim różne gatunki: od folku, przez eksperymenty, do metalu. W ostatnich latach na festiwalowych scenach wystąpili także artyści grający reggae, muzykę elektroniczną czy nawet muzykę klasyczną.

 

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Hasłem przewodnim festiwalu jest od początku jego powstania "Miłość, przyjaźń, muzyka".

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie