Starcia policji z protestującymi po odnalezieniu zwłok zaginionego mężczyzny

Świat
Starcia policji z protestującymi po odnalezieniu zwłok zaginionego mężczyzny
PAP/EPA/YOAN VALAT

Starcia wybuchły w sobotę między policją, a grupą osób protestujących przeciwko brutalności policji w Nantes na północnym zachodzie Francji po tym jak odnaleziono zwłoki młodego mężczyzny, który zaginął na rozpędzonym przez funkcjonariuszy koncercie.

W ciągu dnia w Nantes odbyły się różne wydarzenia upamiętniające 24-letniego Steve'a Canico, a także kilkusetosobowa manifestacja zwołana przez krytyków policji, zarzucających jej nadmierne stosowanie siły.

 

Niewielka grupa demonstrantów, z których część miała maski lub naciągnięte na twarz chusty, użyła krzeseł do wzniesienia barykady na jednym z miejskich placów i podpaliła stertę śmierci, prowokując policję - wynika z relacji francuskiej telewizji.

 

Przed demonstracją władze Nantes prewencyjnie zablokowały dostęp do niektórych części śródmieścia, obawiając się aktów przemocy ze strony chuliganów oraz antyrządowego ruchu "żółtych kamizelek", który w mediach społecznościowych nawoływał do przyłączenia się do sobotniej demonstracji.

 

Organizator nie zakończył koncertu, użyto gazu łzawiącego

 

24-letni Canico zaginął w nocy z 21 na 22 czerwca podczas koncertu muzyki techno pod gołym niebem nad Loarą w Nantes. Policja interweniowała, ponieważ organizator koncertu nie zakończył go mimo upływu uzgodnionego z władzami terminu. Do rozproszenia opornych uczestników koncertu funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Czternaście osób wpadło do rzeki. Z powodu zastosowanych metod policja była oskarżana o brutalne działania.

 

PAP/EPA/YOAN VALAT

 

Ciało Canico wyłowiono z Loary po 38 dniach, około kilometra w dół rzeki od miejsca, w którym zaginął. Odnalezienie zwłok poprzedziło pięć tygodni protestów i kampanii w mediach społecznościowych pod hasłem "Gdzie jest Steve".

 

We wtorek premier Francji Edouard Philippe opublikował raport, z którego wynika, że nie wykryto związków między interwencją policji na koncercie i zaginięciem Canico.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie