Mimo protestów "zółtych kamizelek" popularność Macrona rośnie

Świat
Mimo protestów "zółtych kamizelek" popularność Macrona rośnie
PAP/EPA/FETHI BELAID / POOL

Zaufanie Francuzów do prezydenta Emmanuela Macrona ostatnio zdecydowanie wzrosło i obecnie 41 proc. z nich jest zadowolonych z działalności szefa państwa - wynika z sondażu opublikowanego w środę przez instytut badania opinii publicznej Harris Interactive.

Agencja AFP podkreśla, że podobnym wynikiem prezydent cieszył się przed rokiem, ale w następnych miesiącach protesty "żółtych kamizelek" poważnie nadszarpnęły społeczne zaufanie do Macrona. Jego popularność była rekordowo niska w kwietniu br., gdy instytut Opinionway opublikował sondaż, z którego wynikało, że tylko 27 proc. Francuzów popiera szefa państwa.

 

Rośnie poparcie dla premiera

 

Coraz większym społecznym zaufaniem cieszy się także francuski premier Edouard Philippe, którego popiera także 41 proc. Francuzów. To znaczący wzrost w porównaniu z kwietniem, gdy szef rządu miał poparcie 29 proc. respondentów. Rośnie także popularność ministrów, wśród których największe poparcie ma szef dyplomacji Jean-Yves Le Drian (44 proc.)

 

Sondaż przeprowadzony został w dniach 23-25 lipca na reprezentatywnej grupie 930 osób w wieku 18 lat lub starszych. Margines błędu ustalono na 1,4-3,1 pkt proc. 

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie