Ponad 500 duchownych ukaranych za niepłacenie m.in. alimentów

Świat
Ponad 500 duchownych ukaranych za niepłacenie m.in. alimentów
Pixabay/krystianwin

Federalna Służba Komorników Sądowych Rosji wszczęła dotychczas działania wykonawcze przeciw 556 duchownym prawosławnym, uchylającym się od płacenia mandatów i grzywien za wypadki drogowe, podatków, alimentów i innych zobowiązań finansowych - poinformował moskiewski dziennik "Nowyje izwiestija", powołując się na blog dziennikarza Siergieja Kaniewa.

"Wielu Rosjan uważa, że księża to niemal święci ludzie, gdy tymczasem są oni zwykłymi obywatelami, lubiącymi pieniądze, drogie samochody, dobrze zjeść, którzy interesują się sympatycznymi parafiankami, a nawet chłopcami i którzy dokładnie tak samo upijają się" - napisał dziennikarz w internecie. Według niego komornicy podjęli działania prawne wobec 556 duchownych, nie płacących nałożonych na nich kar pieniężnych.

 

Kaniew wymienił też czołówkę takich przestępców w sutannach. Jednym z nich jest przełożony klasztoru męskiego Przemienienia Pańskiego i Zbawiciela w Republice Mordowii ihumen Jan (Myczka), jeżdżący Toyotą Land Cruiserem, który zebrał dotychczas 17 mandatów na sumę 10 tys. rubli; inny rekordzista - proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Moskwie ihumen Ambroży (Fiedukowicz) został ukarany 9 mandatami o łącznej wysokości 12 tys. rubli.

 

Dziennikarz przytoczył też przykład innego kapłana - proboszcza parafii Narodzenia Matki Bożej na Kuliszkach w Moskwie, ihumena Jerzego (Biestajewa). Otrzymał on łącznie 27 kar od funkcjonariuszy Głównej Państwowej Inspekcji Ruchu Drogowego na sumę 26 tys. rubli, których jednak nigdy nie zapłacił. W maju 2018 r. spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego jadący z nim młody pracownik cerkwi zginął na miejscu a sprawca zmarł w dwa tygodnie później.

pgo/ KAI

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze