Cerkiew i Kościół rzymskokatolicki mogą się wymieniać relikwiami

Świat
Cerkiew i Kościół rzymskokatolicki mogą się wymieniać relikwiami
PAP/EPA/Gregorio Borgia

Rozwoju obopólnego pielgrzymowania i wymiany relikwii z Kościołem rzymskokatolickim oczekuje Rosyjska Cerkiew Prawosławna, o czym poinformował w środę patriarchat moskiewski. Nie wykluczył, że do takiej wymiany może dojść już w tym roku.

- Jeśli relikwie tych świętych, których czcimy w naszym Kościele, a które znajdują się u katolików, będą przywożone do Rosji, nasi wierni będą to przyjmować z najwyższym duchowym uniesieniem. I, oczywiście, możliwy jest też kierunek w drugą stronę, czyli że relikwie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej mogą na pewien czas być wywożone na Zachód, aby mogli się im pokłonić wierni Kościoła rzymskokatolickiego - oznajmił cytowany przez rosyjskie media metropolita wołokołamski Hilarion, kierujący w Cerkwi Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.


Otwarcie w sferze pielgrzymek


Zapytany, czy stanie się to prędko, prawosławny hierarcha wyraził nadzieję, że do pierwszej takiej wymiany dojdzie już w tym roku. Wg niego na niedawnym spotkaniu patriarchy Cyryla i papieża Franciszka mówiono, że oba Kościoły powinny być wobec siebie bardziej otwarte w sferze pielgrzymek.

 

Metropolita wspomniał w tym kontekście o fali prawosławnych pielgrzymów udających się każdego dnia do włoskiego Bari, gdzie w bazylice znajdują się relikwie świętego Mikołaja (patrona Rosjan). Zaznaczył, że do prawosławnych świętych miejsc przyjeżdżają też pielgrzymi z Kościoła katolickiego. - Możemy zintensyfikować te podróże - dodał szef cerkiewnej dyplomacji.

 

Jednocześnie podkreślił, by wyznawcy prawosławia nie sądzili, że spotkanie patriarchy z papieżem doprowadzi do złączenia się Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z Kościołem rzymskokatolickim.


Metropolita Hilarion odesłał zainteresowanych do wspólnej deklaracji zwierzchników obu Kościołów; poradził, by ją starannie przestudiowali i przekonali się, że nie było w niej próby zbliżenia w sprawach zasad wiary czy nawet omawiania jakichkolwiek kwestii dogmatycznych.

 

"Razem bronić tych wartości, które są dla nas wspólne"


Hilarion zaznaczył, że obecnie nie chodzi o to, by przezwyciężyć podziały, lecz o to, by "nauczyć się żyć i działać w tym świecie nie jak rywale, lecz jak bracia, by razem bronić tych wartości, które są dla nas wspólne".


12 lutego na lotnisku w Hawanie na Kubie doszło do pierwszego, historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Obaj uściskali się i ucałowali w policzki. W podpisanej deklaracji wyrazili pragnienie jedności.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie