Von der Leyen o nowych inicjatywach klimatycznych i pakiecie w sprawie migracji

Świat
Von der Leyen o nowych inicjatywach klimatycznych i pakiecie w sprawie migracji
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w piątek w Rzymie po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppe Contem, że potrzebne są ambitne inicjatywy dotyczące ochrony klimatu i zapowiedziała pakt w sprawie migracji.

Von der Leyen, zatwierdzona w lipcu przez Parlament Europejski na stanowisko szefa KE, przyjechała do Rzymu w ramach konsultacji prowadzonych w stolicach krajów członkowskich Unii.

 

- Potrzebne są nowe, bardziej ambitne inicjatywy w kwestii zmian klimatycznych - oświadczyła podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowie z premierem Włoch.

 

- Chciałabym, by Europa była pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie w 2050 roku; to bardzo ambitny cel.

 

- Jest wiele aspektów pozytywnych, jeśli chodzi o nowe technologie w dziedzinie ekologii, ale musimy zaangażować wszystkich w naszą politykę i dlatego będziemy dążyć do wprowadzenia funduszu przejściowego - dodała przyszła szefowa KE.

 

Jednocześnie von der Leyen zadeklarowała, że jej "pierwszorzędnym celem politycznym jest to, by przezwyciężyć podziały między Północą a Południem, Wschodem i Zachodem, małymi i wielkimi krajami" Unii.

 

Nowy pakt w sprawie migracji

 

Przyszła szefowa KE poinformowała również, że "chce zaproponować nowy pakt w sprawie migracji i azylu", ponieważ potrzebne jest nowe rozwiązanie.

 

- Chcemy, aby nasze procedury były skuteczne, sprawne, ale także ludzkie - powiedziała, przyznając, że nie jest to łatwe zadanie.

 

- Zrozumieliśmy wszyscy, że nie istnieją łatwe rozwiązania. Konieczna jest nowa weryfikacja koncepcji podziału obowiązków. Wiemy, że Włochy, Hiszpania, Grecja są z geograficznego punktu widzenia najbardziej narażone na migrację - dodała.

 

Von der Leyen zaznaczyła też, że "fundamentalnie ważne jest to, by móc zagwarantować solidarność".

 

- Ale nie jest to nigdy proces jednostronny - zastrzegła.

 

"Potrzebne jest ożywienie Południa"

 

Premier Conte oświadczył w siedzibie swej kancelarii, Palazzo Chigi, że jego rząd za priorytetowe uznaje działania na rzecz wzrostu i pracy, zwłaszcza dla młodzieży.

 

- Potrzebne jest ożywienie Południa i chcemy pełnego wsparcia Unii - powiedział.

 

Zaznaczył też, że niezbędne jest "zbliżenie UE do obywateli".

 

- Aby przeciwdziałać ryzyku nieufności i rozczarowania, musimy jeszcze bardziej zaangażować się na rzecz Europy, która będzie potrafiła zaoferować konkretne i odpowiednie rozwiązania - mówił Conte.

 

Powtórzył ponadto, że jego rząd domaga się "pierwszoplanowego" ekonomicznego stanowiska w nowej Komisji Europejskiej.

 

- Jesteśmy gotowi zaproponować i uzgodnić kandydata jak najbardziej kompetentnego i gotowego pełnić taką rolę, w interesie Włoch i całej Europy  - zapewnił premier w dniu, w którym wcześniej, według włoskich mediów, otrzymał listę kilku kandydatów zgłoszonych przez współrządzącą Ligę. Ich nazwiska nie są znane.

 

Conte mówił też: "Chcemy, aby decyzje instytucji UE były (...) postrzegane przez obywateli jako bardziej jasne, coraz bardziej przejrzyste".

 

Szef rządu opowiedział się za wzmocnieniem roli Parlamentu Europejskiego.

ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze