"Od każdego kraju oczekuję przestrzegania zasad panujących w UE". Von der Leyen dla Polsat News

Świat

- Czekają nas wyzwania związane z polityką klimatyczną. W Europie Wschodniej muszą być poczynione duże inwestycje, by te kraje mogły "dogonić" w tej kwestii kraje Europy Zachodniej - powiedziała w rozmowie z korespondentką Polsat News nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Za kandydaturą Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej we wtorek zagłosowało 383 europosłów, przeciwko 327, a 22 wstrzymało się od głosu. Niemiecka polityk w Strasburgu mogła liczyć m.in. na głosy Prawa i Sprawiedliwości.

 
Europosłanka PiS Beata Mazurek przekonywała, że wybór Niemki nie byłby możliwy "bez głosów PiS".
"KE jest strażnikiem traktatów"
 

Ursula von der Leyen była pytana przez korespondentkę Polsat News Dorotę Bawołek, czy eurodeputowani PiS mogą oczekiwać czegoś w zamian za poparcie jej kandydatury w głosowaniu.

 

- Bardzo istotnym zagadnieniem jest niwelowanie różnic między Centralną i Wschodnią Europą, a Europą Zachodnią. Chodzi o m.in. rozwój ekonomiczny. Czekają nas również wyzwania związane z polityką klimatyczną. W Europie Wschodniej muszą być poczynione duże inwestycje, by te kraje mogły "dogonić" w tej kwestii kraje Europy Zachodniej - powiedziała nowa szefowa Komisji Europejskiej.

 

Pytana o praworządność w Polsce, von der Leyen zaznaczyła, że "od każdego kraju Unii oczekuje przestrzegania reguł panujących we wspólnocie". - Komisja Europejska jest strażnikiem traktatów - zapewniła.

 

Nowa przewodnicząca KE podsumowała, że "jedność państw Unii" jest kluczem do tego, by Wspólnota "liczyła się na świecie".

bas/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie