Nieoficjalnie: Kosiniak-Kamysz, Bartoszewski, Biernacki, Pasławska "jedynkami" PSL

Polska
Nieoficjalnie: Kosiniak-Kamysz, Bartoszewski, Biernacki, Pasławska "jedynkami" PSL
Polsat News

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Władysław Teofil Bartoszewski, wiceszefowa Stronnictwa Urszula Pasławska, b. minister sprawiedliwości, poseł Marek Biernacki i Jacek Protasiewicz mają być "jedynkami" komitetu PSL-Koalicja Polska na listach wyborczych do Sejmu - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. 17 sierpnia PSL zaprezentuje kandydatów - poinformował Kosiniak-Kamysz.

W czwartek zebrał się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL, który zajął się m.in. listami wyborczymi na jesienne wybory parlamentarne.

 

"Listy są prawie gotowe"

 

Kosiniak-Kamysz powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu NKW, że dokonano na nim przeglądu przygotowań do jesiennych wyborów. "Listy są prawie gotowe, czekamy jeszcze na pewne uzupełnienie pewne wzmocnienia również związane z rozmowami z naszymi partnerami" - podkreślił.

 

Lider PSL poinformował, że 17 sierpnia w Płocku odbędzie się krajowa konwencja wyborcza PSL która "zatwierdzi listy kandydatów oraz zaprezentuje liderów list i wszystkich pozostałych kandydujących z naszego komitetu wyborczego".

 

- Nie idziemy do tych wyborów tylko jako jedna partia polityczna, idziemy z naszymi przyjaciółmi, z naszymi koalicjantami, partnerami wyborczymi, z UED, z samorządowcami z organizacjami pozarządowymi, z politykami, którzy przychodzą do nas tak jak konserwatyści Marka Biernackiego. Z tymi wszystkimi, którzy każdego dnia zgłaszają się do Stronnictwa, żeby wspólnie tworzyć komitet wyborczy PSL ,ale tak jak klub parlamentarny już w rozszerzonej formule PSL- Koalicja Polska - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

Dopytywany skąd on będzie startował szef PSL odparł, że jest posłem z Tarnowa. - Zrobię wszystko, żeby w tym okręgu powtórzyć dobry wynik jaki się udało uzyskać 4 lata temu, a mam nadzieję na lepszy wynik dla całego województwa i całego kraju - podkreślił Kosiniak-Kamysz. 

 

Bartoszewski liderem warszawskiej listy

 

Z nieoficjalnych informacji, które podał wcześniej PAP wynika, że "jedynką" w Warszawie będzie Władysław Teofil Bartoszewski, syn zmarłego w 2015 roku Władysława Bartoszewskiego.

 

Z rozmów z politykami Stronnictwa wynika też, że jeśli chodzi o okręg podwarszawski listę ma otworzyć rzecznik ludowców Jakub Stefaniak. W Siedlcach "jedynką" ma być b. minister rolnictwa, poseł Marek Sawicki, a w Radomiu - Mirosław Maliszewski. Prawdopodobnie "jedynką" ludowców w wyborach do Sejmu w okręgu płockim będzie poseł Piotr Zgorzelski. Z Płocka do Senatu ma zaś kandydować były premier i były prezes PSL Waldemar Pawlak.

 

Wszystko wskazuje na to, wynika z informacji, że w Sieradzu numerem jeden będzie poseł Paweł Bejda, a w Piotrkowie Trybunalskim szef zarządu województwa łódzkiego i wiceszef PSL Dariusz Klimczak.

 

Biernacki i Kłopotek w Gdańsku

 

Prawdopodobne jest też, że listę w Tarnowie otworzy lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, w Kielcach z "jedynki" ma kandydować były europoseł Czesław Siekierski, a w Olsztynie wiceszefowa Stronnictwa Urszula Pasławska.

 

W Wielkopolsce listę w Kaliszu ma otworzyć inny były europoseł Andrzej Grzyb, a poseł Krzysztof Paszyk prawdopodobnie będzie "jedynką" w Pile. Z pierwszego miejsca w Poznaniu ma kandydować były poseł PO Jacek Tomczak.

 

Inny niedawny nabytek klubu PSL-KP Marek Biernacki ma otwierać listę gdańską; z drugiego miejsca w tym okręgu ma kandydować poseł Eugeniusz Kłopotek.

 

Na liście też prawdopodobnie syn Mazowieckiego

 

Kilka dobrych miejsc PSL oferuje też swoim partnerom z Unii Europejskiej Demokratów. Według wstępnych ustaleń z "jedynki" we Wrocławiu ma kandydować poseł Jacek Protasiewicz, a z Krakowa - szefowa UED Elżbieta Bińczycka. Kandydować z list PSL-KP będzie też zapewne syn byłego premiera poseł Michał Mazowiecki, choć on sam pytany przez PAP nie chciał się w tej sprawie wypowiadać.

 

W Bydgoszczy prawdopodobnie listę otworzy poseł Zbigniew Sosnowski, a w Toruniu Dariusz Kurzawa. "Jedynką" w Opolu ma być tamtejszy lider PSL Stanisław Rakoczy. Także lider śląskiego PSL Stanisław Dąbrowa ma otwierać jedną ze śląskich list.

 

W Lublinie listę otwierać ma, według informacji PAP, albo posłanka Genowefa Tokarska, albo poseł Jan Łopata. Niewykluczone, że w jednym z okręgów na Podkarpaciu numerem jeden będzie Mieczysław Kasprzak i Jan Tarapata, ale w sprawie tego okręgu jeszcze trwają negocjacje.

 

Na listach, jak zapewniają politycy PSL-KP, ma być też kilka "niespodzianek". 

 

"Przestrzeń jest otwarta"

 

Kosiniak-Kamysz powiedział w czwartek, że głównym tematem NKW jest przygotowanie do kampanii wyborczej. "Jesteśmy w finalnej fazie przygotowania list wyborczych, więc będzie podsumowanie tego etapu, analiza poszczególnych okręgów wyborczych i to jest głównym temat dzisiejszego posiedzenia NKW" - podkreślił lider PSL.

 

Dopytywany, czy po NKW będą ogłoszone pełne listy PSL w jesiennych wyborach Kosiniak-Kamysz odparł, że w czwartek nie będzie prezentacji list wyborczych. - Jeszcze nie ma ogłoszonego terminu wyborów. Myślę, że to jest kwestia najbliższych kilku, kilkunastu dni, kiedy te pełne listy będą znane-  - poinformował szef ludowców.

 

Dodał, że do Koalicji Polskiej wciąż przychodzą nowe osoby. - Chcą z nami kandydować, więc to jest ta przestrzeń otwarta. To jest ten czas na gromadzanie wokół siebie ludzi o wspólnej idei, wspólnych wartościach, budowania racjonalnego umiarkowanego centrum. PSL to jedyna partia, która jest w centrum politycznym, bo wszystkie inne są albo po prawo, albo po lewo stronie. My jesteśmy umiarkowani, jesteśmy po środku - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

 

Dopytywany, czy PSL zakończyło już rozmowy z liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem szef ludowców odparł: "nie zakończyliśmy i nie zakończymy ich, bo będziemy rozmawiać mam nadzieję do końca świata i o jeden dzień dłużej". "To jest istota polityki, że się rozmawia, prowadzi dialog, a nie prowadzi wojny - my taką politykę wyznajemy" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

 

Podkreślił, że PSL i Kukiz'15 łączą wspólne poglądy na wiele spraw dotyczących programu. - Czy to "Emerytura bez podatku", czy sprawa niższego ZUS-u dla przedsiębiorców, o które my postulujemy, i część zmian, które proponuje Kukiz'15, czyli dnia referendalnego - to są bliskie tematy i to nas na pewno łączy - podkreślił.

jm/prz/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie